10 restorantet më mira në Sardenjë

autore articolo rexhina prifti data articolo 21 August 2018 commenti articolo 0 commenti

Kuzhina tipike sardenje ndahet midis kuzhines detare dhe kuzhines baritore dhe fshatare. Kjo ndarje është për shkak të territorit të saj të karakterizuar nga zonat bregdetare dhe zonat malore. Ka shumë produkte tipike, ndër të cilat gjejmë djathë, peshk, verëra dhe ëmbëlsira.

Në llojet  e djathrave, më të rëndësishme janë “Callu de crabittu”, një produkt i cili është realizuar duke filluar nga mbetja e të ushqyerit të fundit të qumështit  të cilat janë mbyllur direkt para se të priten  dhe pastaj të piqen  . Është një përgatitje shumë e rrallë, e cila ende bëhet  vetëm nga  disa barinj. Djathi më i veçantë i Sardenjës është “Casu muchidu”, domethënë djathë me krimba. Një karakteristikë e veçantë e cila është për shkak se  shtrihet vezë brenda formës, duke e lënë larvat. Këto ushqehen me djathë dhe ndryshojnë aromën e saj. E pamundur të mos dini “Pecorino”, një prej  djathrave më të famshme, e bërë me qumësht dele nga Sardenja e pasterizuar , mullëze, kripë dhe  fermente laktike.

Ndër pjatat  e para Sardenje  janë “Malloreddus”, një lloj i Gnocchi me salcë me domate, spinaq dhe shafran; sallami i plotë është kalitur me salcë të  me djathë. Fregola është prodhuar për “kodrina”prej gruri në një enë balte  të madhe : kështu janë bërë nga topa në mes nga  2 dhe 6 mm të cilat janë  pjekur pastaj në furrë. Kjo është një shumë e zhdërvjellët: ju mund të hani në versionin e thatë, në krye me salcë domate dhe borzilok, ose supë, e bërë zakonisht me molusqe dhe gatuar në një magazinë peshku.

Pjatat  e dyta, megjithatë, karakterizohen nga prania e mishit. Pjatë më popullore është Porceddu (mish derri), i gatuar në sgarë. Zakonisht preferohet të përdoret mishi i derrit. Myrtle dhe rozmarinë shpesh përdoren për ti dhënë shije  derrit dhe e  shërbejnë me patate të pjekura ose perime të tjera. Derri është një alternativë për derrin e pjekur të pjekur. Vera  shpesh përdoret për të gatuar atë.

Lidhur me embëlsirat , ne gjejmë Seada, të përgatitur me një formë tipike e zonave të brendshme të Sardenjës. Seadat e vërteta janë përgatitur me një pastë me bazë lardash dhe një mbushje djathi acid; ata janë prerë në disqe dhe pastaj janë skuqur në vaj të valuar. Pas gatimit, ata duhet ta shërbejnë me mjaltë, ose me sheqer të grimcuar, sipas shijes. Embëlsirat e tjera Sardenje janë pardule ose cestinetti dhe makarona të mbushura me djathë Gjiza, lëvozhgë portokalli, shafran dhe nganjëherë rrush, donuts, amareta ,  Gueffus dhe candelaus.

Për të shijuar të gjitha kënaqësitë e përmendura më lart, këtu janë 10 restorantet më të mira në Sardenjë.

Su Carduleu – Abbasanta (Oristano) – Në krye të kuzhinës ne gjejmë Roberto Serra, i cili rrit, vizitat  e kuzhinës lokale. Kujdesi në gatimin e mishit është një tjetër tipar i spikatur në kuzhinën Serra. Nga mishi i lopës  e gatuar në temperaturë të ulët, duke kaluar nëpër marinadë.

Locanda Dei Buoni E Cattivi nga Cagliari – Kuzhina është një udhëtim përmes shijes së produkteve të freskëta dhe të vërteta, të tokës dhe të detit. Ata përdorin fruta dhe perime nga fermerët. Çdo ditë, buka dhe makarona të bëra në shtëpi janë bërë me miell gruri durum të bërë nga mulliri i  gurit  dhe sita prej druri.

Su Tzilleri Dhe Su Doge nga Cagliari – tavernë dhe tavernë familjare që ofrojnë kuzhinën tipike sardenje , të karakterizuar nga një studim i kujdesshëm i recetave antike sardenje  të përgatitura sipas metodave origjinale. Protagonistët e pjatave  janë përbërësit e freskët, sezonalë nga prodhuesit e vegjël sardianë agro-pastoralë që mburren me shkëlqimin e produkteve të tyre sardenje  me një aromë unike dhe të vërtetë.

Santa Rughe – Gavoi (Nuoro) – përbërësit janë kërkuar në territorin e egër të Barbagia, zemra e Sardenjës, dhe në zonën përreth. Pjata është gjithmonë rezultat i një pasioni të fortë të kuzhinës dhe cilësinë e shkëlqyer të lëndës së parë. Menuja ndjek të dyja sezonet  dhe disponueshmërinë e përbërësve të freskët dhe të vërtetë. Ka disapjata të forta dhe gjithmonë të vlerësuara si ravioli me ragu të egër derri me gnocchetti delikate me recate të freskët, shafran dhe nenexhik. Nuk ka mungesë të pjatave  tipike si s’erbuzu, një shumëllojshmëri e bimëve të egra tipike të kuzhines  gaviesë dhe barbaricine .

On Recreu – Ittiri (Sassari) – Kuzhina ka rrënjët e saj në traditën e  Sardenjës dhe në zonën lokale dhe receta Logudoro, që përfshin risi dhe kreativitet, në sajë të cilat ka pjata  të reja gjithmonë.

Il Portico di Nuoro – Specialiteti është të kthehet çdo vakt në një përvojë të rizbulimit të shijes. Kryesore  janë përbërësit, të cilët janë gjithmonë të freskëta dhe sezonale.

Il Rifugio di Nuoro – Një seminar autentik gatimi është arti, pasioni, studimi dhe hulumtimi   ka ndikuar  gjithmonë në  gatimet speciale . Mikpritja  e ngrohtë, e kombinuar me profesionalizëm shumë të lartë gastronomik  dhe vërtetësia  e produkteve të përdorura ndodhet   vetëm te  përbërësit.

Antica Dimora Del Bee – Santu Lussurgiu (Oristano) – Kuzhina është përgatitur ekskluzivisht me produkte të cilësisë nga Montiferru dhe një zgjedhje e produkteve më të mira rajonale DOP / DOCG .

Sas Benas – Santu Lussurgiu (Oristano) – është një fshat i pasur në produktet tipike të përsosura, një shenjë e një lidhje të fortë me traditën. Sekreti qëndron në kullotat e pasura, në prani të specieve të rralla bimore dhe komuniteteve me ujë të bollshëm .

S’Apposentu në Casa Puddu – Siddi (VS) – është një laborator i përvojës dhe përkushtimit për kuzhinë të madhe. Shijet shndërrohen në krijime të reja dhe kuptohet se eleganca e kuzhinës vjen nga autenticiteti.

10 restorantet më mira në Sardenjë ultima modifica: 2018-08-21T10:03:36+00:00 da rexhina prifti