10 restorantet më të mira në Liguri

autore articolo rexhina prifti data articolo 21 August 2018 commenti articolo 0 commenti

Kuzhina Liguriane është frymëzuar për recetat të saj nga dieta mesdhetare, e përbërë nga bashkimi në mes të detit dhe prodhimin bujqësor, ende nga pjatat e thjeshta të realizuara nga përdorimi i bimëve të shumta që rriten të egra në të gjithë territorin, tipike e Mesdheut . Ndër produktet vendase  me vlerë të madhe ka vaj ulliri  dhe erëza të pjatave  kryesore të gastronomisë liguriane.

Kuzhina e Ligurias  karakterizohet nga bime të egra të zonës (borzilok, rozmarinë, trumzë, etj) janë produktet e freskëta në shtëpi (qepë, patate , patëllxhan, etj), frutet e para të sezoneve  dhe  (borzilok, domate ,  kungull i njomë, ashparag  dhe karçof, kërpudha, truffles Valbormida, fruta të freskëta dhe arra), vaj ulliri, produktet me  niseshte (ëmbëlsira, amareta etj ), gamë të gjerë të makarona të freskëta, peshqit e detit ( karkaleca, oktapod, kallamar,  merluc , barbuni, etj).


Shumë e përdorur në kuzhinën  Liguriane janë perimet, si torta Pasqualina, një përzierje  byreku e mbushur  me shumë perime me  vezë, borzilok dhe djathë. Ullinjtë më të famshëm janë Taggiasche, kafe, shumë e përdorur për të shijuar pjatat  e peshkut dhe mishit të bardhë si “Lepuri Ligurian”. Pesto është padyshim simbol i kuzhinës Ligurian dhe është përgatitur me një  mjet që është përdorur për të bluar borzilokun  me hudhër dhe djathë pecorino, të bluhet deri sa ju të merrni një krem ​​shumë të trashë e cila më në fund zbutet me vaj ulliri.

Për një meze të lehtë ose aperitiv  janë përdorur shpesh, pite  e  bërë me miell chickpea, ujë, kripë , vaj dhe i gatuar në tigan hekuri  i quajtur “tian” në  furrë , i  bërë me brume nga miell gjenovez . Panissa është një pite  pa vaj që është zier dhe, pasi të bëhet e ngurtë , pritet  në kube dhe kalitet  me vaj, limon dhe piper.

Mes djathrave tipike të Ligurisë ne gjejmë Canestrelli, biskota Lagaccio, Castagnaccio, amareta  Sassello, Puthja  Alassio, të ngjashme me puthja e damës , Pandolce Gjenovese të pasur me rrush të thatë, arra me pisha dhe fruta të ëmbla. Biskota Canestrelli është shumë e brishtë në formën e një margaritari me një vrimë në qendër dhe e spërkatur me sheqer pluhur, e bërë me shumë gjalpë, miell dhe sheqer.

Tani ju tregojmë më poshtë 10 restorantet më të mira në Liguri:

Gatimi – Kuzhina, e menaxhuar nga kuzhinieri Ivano Ricchebono, E vlerësuar me Yllin Michelin  ofron dy pjatat gusto  dhe pjatat  e thjeshta  të zonës të lidhura me traditën. Një përzgjedhje e gjerë e ushqimeve me ngjyra, të përgatitura me kujdes nga kuzhinieri, ju presin.

Restoranti La Conchiglia – është një ambient elegant dhe shumë i rafinuar, i vendosur në një shtëpi të shekullit të 19-të pranë detit dhe me një pamje të bukur. Kuzhina është hulumtime, kreative, dhe e  specializuar në ojatat e pastave dhe pjatat  e peshkut.

San Giorgio – Cervo (Imperia) – Pjatat  përbëhen nga Peshku, Crustacea, Ushqim deti dhe perime sezonale. Kuzhina është e vëmendshme ndaj tendencave të reja: Molekulare, të dekonstruuara , por nëse duam të shijojmë një pjatë dhe të dallojmë përbërësit që e përbëjnë atë, qëllimi  është një përdorim i mirë i elementëve përbërës  dhe thjeshtësisë.

Restoranti Agrodolce në Imperia – udhëhequr nga Chef Stellato Edoardo Ferrera. Produktet janë  me cilësi të lartë dhe pjatat  e saj dallohen nga finesa në përgatitje  dhe për shijet e forta.

Restoranti Sarri në Imperia – Veçori në kuzhinën  është   peshku me kombinime të pazakonta, por të balancuara. Stili i kuzhinieres Andrea Sarri, tërhiqet pjesërisht nga tradita, por është e hapur për eksplorime shijuese dhe kombinime befasuese. Rrënja është në hulumtimin e lëndëve përbër♪7se , të freskisë dhe cilësisë së madhe.

Restoranti Paolo & Barbara në Sanremo – i vendosur brenda një ndërtese të shekullit të 19-të, rezervon një ambient intim me vetëm 30 vende. Cilësia e lëndës së parë dhe rritja e produkteve të Ponente  kanë qenë gjithmonë në bazë të filozofisë së shefit .

Mauro Ricciardi në Locanda dell’Angelo – udhëhequr nga Stellato Chef Mauro Ricciardi, i vëmendshëm në hulumtimin e lëndëve të para për aromat dhe shijet . Është një vend për t’u ndjerë si  në shtëpi dhe për t’u relaksuar.

Restoranti Claudio ofron një kuzhinë që respekton shijet  e lëndëve të para, aromat dhe bimët e asaj toke të bekuar që është Liguria. Protagonistët janë peshku dhe krustacezët fisnikë.

La Locanda dell’Angelo – gatimi është një përzierje e traditës dhe inovacionit, midis detit dhe tokës, midis Ligurisë dhe Piemontit, por me një sy të kujdesshëm edhe për teknikat dhe tendencat avangarde të momentit.

Vescovado – receta të thjeshta dhe lokale, Liguriane dhe Mesdhetare, janë shndërruar në kryevepra sublime të kësaj kuzhine . Kuzhinieri Giuseppe Ricchebuono punon me përbërës lokalë: peshk të freskët nga Deti Ligurian, bime  të korrura, dhe perime nga Albenga.

Ju vetëm duhet të zgjidhni që të provoni!

10 restorantet më të mira në Liguri ultima modifica: 2018-08-21T09:22:21+00:00 da rexhina prifti