TAVOLINA ME PISTE ME PAMJE NGA DETI I PUGLIAS

autore articolo rexhina prifti data articolo 9 February 2019 commenti articolo 0 commenti

Il Trabucco, Peschici
Trafiku është një makinë e lashtë peshkimi tipike për brigjet Gargano, Molise dhe Abruzzo. Disa mbijetuan dhe më shumë se një u kthyen në një restorant. Pamja është e mahnitshme, ushqimi është kapur për momentin. Ajo hahet e papjekur dhe lokale, e thjeshtë por e efektshme si perëndimi i diellit që marrin frymë që mund të shijohen nga këto shkëmbinj. Aperitivi para darkës rekomandohet shumë: perëndimi i diellit mbi det trajtohet më së miri me një gotë flluska në dorë. Kantina ka vetëm verëra Apulian.

Il Capriccio, Vieste
Me pamje nga porti turistik Vieste, ajo gjithashtu ofron një menu à la carte për vetëm 60 euro. Gjithashtu rekomandohet shumë për inspektorët Michelin.

Le Lampare al Fortino, Trani
Në shëtitoren më të bukur të Tranit ndodhet një nga restorantet më magjepsëse që është parë ndonjëherë, një kishë nga 1200 me pamje nga porti para Katedrales.

Restoranti Gallo, Trani
Një tarracë e vogël romantike në mes të shëtitores, një duzinë tryezash Koha, bukuria e shëtitores dhe një seri enësh që do të mbillen në kujtesën tuaj, si rrahja e skumbrit të papërpunuar që jep dy gjurmët e shumë peshqve më fisnikë, ose rishikuar orizin e patateve dhe midhjeve.

Tarraca e Grande Albergo delle Nazioni, Bari
Për banorët e Barit është “transatlantiku”, për të gjithë të tjerët një hotel gjysmë i panjohur. E krijuar në vitin 1932 si një pallat përfaqësues dhe u inagurua në 1935 me rastin e botimit VII të Fiera del Levante, Grande Albergo delle Nazioni u shpall trashëgimi historike nga Ministria e Trashëgimisë Kulturore.

Ristorante da Tuccino, Polignano
Shtë restoranti që Nettuno do të dëshironte të hapte ose, nëse preferoni, restorantin që mësoi italianët se si të hanin peshk të papërpunuar. Teknikat e filetimit janë zilia e japonezëve dhe lënda e parë arrin çdo mëngjes nga anijet e ankoruara para restorantit. Përveç kapjes lokale ka një përzgjedhje të gjerë të salmonit të egër dhe pesë llojeve të gocave detare për të zgjedhur.

Grotta Palazzese, Polignano
Restoranti në shpellën në det është i pranishëm në vendet e para në praktikisht të gjitha klasifikimet ndërkombëtare, pavarësisht nëse flasim për “më romantike” ose “mahnitëse” ose “ekzotike”.

Resorti La Peschiera, Monopoli
Një nga plazhet më të bukura të Puglia është afër Monopoli, quhet Capitolo dhe këtu është një nga vendpushimet më të bukura me 5 yje në rajon. Kemi drekë dhe darkë “në” det, veshim diçka elegante dhe ëndërr: nganjëherë pak luks nuk dëmton.

Restoranti Aqua, Resorti Le Dune, Porto Cesareo
Në pushimet midis një banjo dhe një tjetër në rezervën detare, trajtojeni veten në një drekë në tarracën e Resortit. Peshku i shoqëruar nga një shërbim dhe një pamje siç nuk shihet shpesh. Bodrum i trashë, me shumë Salento në të gjitha salcat, natyrisht.

Nonno Mimì, Torre Lapillo
Në dyqanin e skuqur të zhytur në tufat e mykut, porositni gjyshin Mimì një VERA të skuqur, një birrë dhe uluni në shkëmb me këmbët tuaja në ujin më të kristaltë. Një parajsë do t’ju kushtojë vetëm 10 €.

TAVOLINA ME PISTE ME PAMJE NGA DETI I PUGLIAS ultima modifica: 2019-02-09T22:32:45+00:00 da rexhina prifti