Dekoroni restorantin: Disa ide të modës!

autore articolo rexhina prifti data articolo 4 August 2019 commenti articolo 0 commenti

Dekorimi i restorantit është një domosdoshmëri pasi konkursi ofron atmosfera inovative dhe tërheqëse që inkurajojnë klientët të kalojnë kohë dhe para në restorantin e tyre. Të kapësh konkurrencën është thelbësore!

Hapi i parë është të gjesh stilin e vet dhe për rrjedhojë të zgjedhësh pjesën tjetër të detajeve që duhet të koordinohen në mënyrë perfekte me stilin e zgjedhur. Ngjyrat, arredimi dhe pjatat duhet të harmonizohen me thelbin e dhomës!

Stili i arredimit

Ekzistojnë stile të ndryshme dhe zgjedhje dhe kombinime të panumërta të mundshme: moderne, retro, Shabby Chic, Provencal, Etnike, etj. Atmosfera është karta thirrëse për klientët. Mobilimi, uniformat e stafit, mirësjellja dhe menutë do të kundërshtojnë ndërtimin e imazhit që dëshironi të komunikoni.

Stili i restorantit duhet të përshtatet me objektivin e restorantit.

Pas zgjedhjes së stilit, do të na duhet të organizojmë mobiljet. Tipike e Shabby Chic janë ngjyrat pastel ose për një stil modern, linjat janë thelbësore dhe elegante. Natyrisht që ju gjithashtu mund të zgjidhni për kontraste.

Mobiloni restorantin: Rregulloni artikujt


Zgjedhja e mobiljeve duhet të jetë pasojë e stilit dhe karakterit që duam t’i japim restorantit.

Ne duhet të jemi në përputhje me pjesën tjetër të mjedisit.

Hapësirat boshe, shumë herë, janë të mbushura me mobilje, rafte, objekte të ndryshme ose piktura që krijojnë një mjedis të mbingarkuar.

Hapësira e zbrazët, nga ana tjetër, është e dobishme pasi rikthen shkëlqimin në dhoma.

Tabelat dhe karriget

Tabela është elementi kryesor pasi tërheq menjëherë vëmendjen e klientit.

Rregullimi i tavolinave duhet të lejojë një lëvizje të lehtë të klientëve dhe stafit. Në fakt ne duhet të:

 • mos vendosni tavolina afër banjove;
 • shmangni tabelat në hyrje;
 • lini hapësirë ​​të mjaftueshme midis një tryeze dhe tjetrës;
 • mbajini tavolinat larg kuzhinës.

Per sa i përket ndriçimit, këshillohet të shmangni një dritë të vetme të shpërndarë, por të përpiqeni të krijoni shfaqje të dritës dhe të jepni dinamizëm.

Mobilimi i restorantit: Cilat janë tendencat?

Mobiljet boho elegant janë çelësi i restorantit modern.


Lokalet me tavane ose struktura prej hekuri të farkëtuar, vitrina xhami, harqe ose ndarje në hekur të praruar, mure të zbukuruar me letër-muri me bazë bimore. Llamba ultra moderne.

Tavolina të të gjitha madhësive dhe vendeve të të gjitha llojeve me forma, ngjyra dhe materiale të ndryshme.

Stili boho elegant apo bohem paraqet grupin e mijëra ndotjeve: klasike dhe moderne së bashku me të 70-et e cilësisë së mirë.

Elementet mbizotëruese janë:

 • ngjyra të guximshme dhe të gjalla në veçanti të kuqe dhe vjollcë;
 • dru, kadife, eko-lëkurë;
 • mobilje prej druri ose materiale të cilësisë së mirë, moderne ose të punuar me dorë;
 • madje edhe bimë të mëdha.


Vendi i mizave duhet të jetë me kontraste shumë të studiuara:

 • Ngjyra të ndritshme të gotave dhe pjatave në një sfond tekstili që kujtojnë natyrën.
 • Kuzhinat, laboratorët e prodhimit të ekspozuar në mënyrë rigoroze;
 • Vende me shumë qëllime.


Ne kemi parë trendin e këtij viti dhe disa këshilla për të furnizuar sa më mirë restorantin tuaj! Zgjidhni stilin që i përshtatet më së miri përshtypjes që dëshironi t’u jepni klientëve tuaj dhe i befasoni ata!

Dekoroni restorantin: Disa ide të modës! ultima modifica: 2019-08-04T15:54:23+00:00 da rexhina prifti