Çfarë pice duhet të merrni kur jeni në dietë

autore articolo Hurma Vasku data articolo 7 August 2020 commenti articolo 0 commenti

Shumë pyesin se cilën pica duhet të hanë kur mbajnë dietë. Në postimin e sotëm do të përpiqemi një herë e përgjithmonë të heqim çdo dyshim në lidhje me të. Gati lexues të dashur?

Cilat pizza duhet te zgjedhim kur jemi ne diet? Këtu janë të gjitha detajet

Le të fillojmë duke theksuar se pica në një dietë për arsye të ndryshme padyshim që nuk është ushqimi më i rekomanduar, por nëse thjesht nuk mund ta heqësh atë, atëherë duhet të zgjedhësh brumëra të lehta dhe mbushje që mbajnë kaloritë larg forca heq dorë nga shija e ngrënies së një.

Ajo që po përpiqemi t’ju bëjmë të kuptoni është se në një dietë pica mund të hahet në mënyrë të sigurt, por gjithsesi duhet të merrni masat e duhura paraprake. Zakonisht zgjedhja për të përfshirë pica në një dietë lidhet me sasinë e kilogramëve të tepërt që duhet të humbasin, dhe në veçanti me sëmundjet e mundshme nga të cilat vuan.

Nëse dietologia ju lejon të hani pica në një dietë, problemi në këtë rast është gjithmonë i njëjtë, domethënë: cilën të hani midis shumë që janë atje? Këtu janë disa këshilla që jemi të sigurt se do t’ju vijnë në ndihmë.

Pica në dietë: ja cila brumë duhet zgjedhur

Një nga karakteristikat që dallojnë picat janë sigurisht brumi i cili nuk është e lehtë të heqësh dorë. Por cilën brumë të zgjidhni nëse jeni në dietë? Nëse jeni në dietë me pak karbohidrate ose me pak kalori, duhet të zgjidhni tre lloje brumi, si më poshtë:

  • Brumë integrale
  • Pica me brumë 5 drithëra
  • Brumë me miell të shkruar, kamut etj.

Krahasuar me disa vjet më parë, tani ka kaq shumë piceri që u ofrojnë klientëve të tyre brumë shumë më të lehtë dhe me më pak kalori sesa një pizza klasike.

Ndër të tjera, ngrënia e pica në një dietë të planifikuar mirë është gjithashtu e mundur çdo ditë. Natyrisht, nga e gjithë dita, kaloritë duhet të zvogëlohen nëse nuk doni të grumbulloheni me akumulimin e yndyrës.

Picat më pak kalori

Midis picave të ndryshme që rekomandohen më së shumti kur bëni një dietë gjejmë disa, krahasuar me disa vjet më parë, të mëposhtmet e listuara më poshtë:

  • Margherita tradicionale e cila përmban gjithsej 270 kalori për 100 gram;
  • Pica vetëm me domate, borzilok dhe një majë vaji (pa mocarela). Ka vetëm 220 kalori për 100g.
  • Pica me domate dhe perime (pa mocarela). Ka 240 kalori në 100 gr.
  • Pica me perime dhe kërpudha të pjekura në skarë, po flasim për 300 kalori në 100 gram;

Konkluzione

Ne pamë disa pica të shkëlqyera për të ngrënë kur bëjmë një dietë. Për ata që zotërojnë një restorant dhe duan të menaxhojnë më mirë biznesin e tyre duke planifikuar porosi dhe më shumë, ju mund të mbështeteni te programi i shkëlqyeshëm i menaxhimit si një ndihmës i vërtetë i gjithanshëm. A keni dëgjuar ndonjëherë për Ristomanager? Shkarkoni nga këtu dhe nuk do të pendoheni për zgjedhjen e bërë.

Ne jemi përballur me një program të shkëlqyeshëm që do t’ju ndihmojë të menaxhoni biznesin tuaj në mënyrën më të mirë të mundshme.