Shuplakë dhe gjithçka që mund të hani darka: Cilat janë ato?

E tëra që mund të hani formula të darkave në shuplakë ose të hani gjithçka që mundeni, nga Amerika është përhapur kudo.

Mund ta mendoni si një menu të çmimeve fikse pa kufij për atë që mund të vendosni në pjatën tuaj.

Por a funksionon?

Kjo metodë është një nxitje e faktorit emocional që ngjall tek klientët sepse padyshim që njerëzit mund të hanë vetëm një sasi të caktuar të ushqimit.

Këto klube konkurrojnë me tradhtinë dhe përpiqen të tërheqin klientët me një llogari të arritshme. Për ta bërë këtë, megjithatë, ju duhet të jeni personal dhe të përqendroheni në shërbimin shuplakë.

Përdorimi i fantazisë me gjithçka që mund të hani strategji është thelbësore:


 Darka për shuplakat: Giropizza

Një menu e caktuar prej mbi 10 kursesh, në mënyrë që të mos keni surpriza në arkën.

Kufizimi i kostos së lëndës së parë.

Sipërfaqe e zgjatur

Le të mos harrojmë kurrë se për darkat e mira të shuplakave, promovimi është thelbësor për të marrë një klientelë të madhe.

Vendimi i çmimit duhet të mendohet me kujdes bazuar në zonën në të cilën jeni vendosur.

“Giropizza” ofron pica sipas dëshirës, ​​të servirur në tryezë dhe me mundësinë e shijimit nga picat më të thjeshta si Margherita deri tek recetat më të ndërlikuara dhe imagjinare me peshq, sallami, avokado, stracciatella, krem ​​pista, arra dhe shumë përbërës të tjerë që ata do t’i bëjnë klientët tuaj ujë në gojë. Në vend që të sillnin në tryezë një pizza të vetme në të njëjtën kohë, kamerierët mund të ofrojnë feta tashmë të prera.
Pica është e shkëlqyeshme për darkat e shuplakave për gjithçka që mund të hani, duke pasur parasysh koston shumë të ulët të lëndëve të para.

Darka Shuplakë e ftohtë, shuplakë ëmbëlsire: sa lloje të buffets ekzistojnë?

Ekzistojnë rregulla të përgjithshme, por çdo lloj shuplakë ka karakteristikat e veta.

Nëse mendojmë për dasma, kuptojmë që zakonisht një shuplakë e kripur përgatitet me parafjalë dhe në fund të mbrëmjes ka një shuplakë të këndshme për ëmbëlsirë. Në mbrëmje, një shuplakë shërbehet për Hour Happy. Ne gjithashtu mendojmë për pushimet e kafesë gjatë një konference.

Bufetë e këndshme ose të ëmbla që i gjeni pak nga pak kudo.

Shuplakë e ftohtë


Para se të filloni, duhet të keni një ide të qartë se çfarë doni të bëni dhe si ta organizoni atë.

Dëshironi të bëni një shuplakë darke të ftohtë? Ju do të duhet të siguroni një menu të përshtatshme.

Me një festë të Amerikës Latine mund të argëtoheni me muzikë dhe dekorime? Shuplakë do të ketë një temë të Amerikës së Jugut: tapat, sallatën e avokados dhe zemrat e palmës, gërshetat në gjethet e bananeve, cassava të pjekur …

Provoni disa enët speciale: empanadas, falafel, tabulé, byrek peshku
mos harroni të bëni receta vegane ose vegjetariane

Embëlsira shuplakash

Në verë preferoni ëmbëlsira të ftohta pa gatime dhe lugë ëmbëlsira. Semifreddo i kafesë pa vezë zakonisht ju pëlqen shumë ose ju propozoni një kungull i njomë gjysëmredo i aromatizuar me raki.

Ndarjen sipas cilësisë: nga njëra anë ëmbëlsira tashmë të ndara në pjesë, nga ana tjetër pasta me kremra dhe më pas qoshe të pastave të thata.

Ushqime të shijshme


Për t’i bërë njerëzit më të lehtë, krijoni tabela me temë:

 • sanduiçe, sanduiçe
 • Sallata, pjata të ftohta anësore dhe perime
 • Secila tavoline ka një temë.

Menu vegane ose vegjetariane: këtu janë disa ide

Sipas të dhënave nga Eurispes, ose Instituti Italian i Kërkimit, në vitin 2018 7 përqind e italianëve e deklarojnë veten vegan apo vegjetarian.
Të dhënat që na interesojnë më shumë janë se 55 përqind e të anketuarve thanë se kishin probleme kur duhej të hanin në një bar apo restorant.
Pra, nëse vendosni të përfshini një menu të veçantë vegane ose vegjetariane për këto kategori njerëzish, do të fitoni një avantazh të rëndësishëm konkurrues ndaj konkurrencës suaj lokale.

Pra, le të shohim disa propozime vegane, nga meze deri tek ëmbëlsira.

Appetizers

1.Shportat e pastave të puffs vegan mbushur me kërpudha dhe rukola
Ato janë kaseta të freskëta të brumit të filetos të mbushur me kërpudha dhe raketë, të aromatizuara me krem ​​orizi, maja ushqimi dhe arra. Mbushja është shumë e lehtë për t’u përgatitur!

2.Humus në një karrotë me lakër të zezë
Eshtë një hummus, ose një salcë e bërë tradicionalisht nga pasta e dredhëzës, e mbështjellë mes dy feta bukë së bashku me lakrën e zezë, të copëtuar dhe të skuqur.

3.Fiku i kripur dhe kanapes me arugula
Imagjinoni fiq të ëmbël dhe të butë në një fetë bukë të thërrmuar, të mbushur me një krem ​​tofu të shijshëm me raketa dhe kaperi. Veçantia e shijes së kësaj pjate është kontrasti midis se ëmbles dhe këndshëm.

Pjata te para

 1. Petë vegan
  E përkryer për ata që duan të ndërthurin traditën në tryezë dhe zgjedhjet e shëndetshme.
 2. Supë Miso
  Përbëhet nga një supë, e aromatizuar me alga deti wakame dhe miso, një kondiment i bërë nga soje dhe drithëra të tjerë, si elbi ose orizi, i fermentuar përmes veprimit të një kërpudhe të veçantë.
 3. Gnocchi e kërpudhave
  Ato bëhen me shumë patate dhe pak miell. Ata do të jenë të shijshëm, të butë dhe do t’ju mbushin shumë pa ju peshuar poshtë.

Pjata të dyta

 1. Mish qofte tofu, domate të thata dhe ullinj
  Këto topa tofu janë një përqendrim i bimëve dhe aromave tipike për Mesdheun.
 2. Byrek i këndshëm me krem ​​karotash
  Kjo Eshtë një recetë e shijshme që është e përshtatshme për tu servirur në çdo rast.
 3. Druri i dushkut, tërshëra dhe spinaqi
  Ideale për t’u konsumuar në një pjatë të vetme me drithëra dhe disa patate të skuqura ose në versionet më klasike: në një sanduiç me majonezë vegan dhe shumë perime të shijshme.

Ëmbëlsirat

 1. Biskota vegane me patate të skuqura çokollate
  Ata janë “biskotat” klasike amerikane por pa gjalpë, gjë që i bën ata më të lehta.
 2. Qumështorja e kungullit
  E përkryer në periudhën e vjeshtës. Përdoren djathë vegan.
 3. Tortë me çokollatë vegan
  Zgjidhni tregtinë e hidhur dhe të drejtë të kakaos, miellin organik, vajin e ullirit ekstra të virgjër ose vajin e misrit, sheqeri mund të zëvendësohet me fruktozë ose stevia, gjalpë me margarinë me perime, qumësht me qumësht soje, qumësht bajame ose oriz, ju gjithashtu mund të përdorni krem ​​kosi ose krem ​​tartari në vend të pluhurit për pjekje.

Pije

 1. Kafe pikante
  Eshtë një përzierje e bazuar në qumështin e sojës dhe kanellë.
 2. Qumështi me luleshtrydhe
  Shumë e lehtë: thjesht përdorni qumështin e fshatit ose bajameve.
 3. Limoncello me krem
  Tretës i shkëlqyeshëm, bazuar në qumështin e sojës me vaniljen.

Përfundoi menunë e plotë për klientët tuaj të rinj vegan!

Çokollatë, kjo është arsyeja pse ajo kurrë nuk duhet të mungojë. Le të festojmë festivalin e çokollatës me recetën e shijshme të Mudit

Le të flasim për çokollatën, a keni shijuar tashmë në gojën tuaj?

Ndoshta ju do të mendoni për filmin me Johnny Depp dhe Juliette Binoche ku të dy u dashuruan në një qytet francez midis një praline dhe një tjetri. Ose çokollata e fundit që hodhët për konsum të lartë kalorik. Unë jam i sigurt se askush nuk ka menduar për përfitimet që çokollata i jep trupit dhe mendjes, vetëm duke ditur se si të zgjedhim atë të drejtë.

Çokollata erdhi në Evropë në vitin 1502 dhe u bë një ilaç mjekësor, në të vërtetë u mendua se ishte një ilaç për tretje, ndihmonte funksionimin e duhur të organizmit dhe se ulte  depresionin. Pra, ishte bindja, se  kakao ka proteinat superlative,qe sot ne jemi te sigurt.

Një kërkesë themelore për një produkt cilësor është paste kakao si përbërësi i parë, prandaj i vëmendshëm ndaj etiketave. Lajme të këqija per dashamiresit e varianteve të bardha dhe të qumështit, aleati i shëndetit tonë është fondente, i cili duhet të përmbajë të paktën 70% kakao FONDENTE ; sa me e lartë është përqindja, aq më mirë.

Kakao, në fakt, përmban flavonoids, antioksidantë të fuqishëm që ne gjejmë në manaferrat, verë e kuqe dhe fruta agrume. Por pse janë kaq të rëndësishme për shëndetin tonë?
Ata parandalojnë sëmundjet kardiovaskulare
Ata mbrojnë arteriet
Ata përmirësojnë kujtesën
antiviralë
Anti-inflammatories
Antiallergeni
Ata luftojnë obezitetin
Ato ndihmojnë sistemin imunitar

Efektet pozitive janë të shumta dhe me vlerë ato meren në konsideratë, por nga ne nuk duhet të anashkalohet fakti se çokollata është një ushqim me shumë kalori, 100 gram ka rreth 500 kcal, por duhet te futet në një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar, disa kuadrate të vogëla do të jeni në gjendje të shijoni  pa pasur  faj.

FESTIVALI I KOKËLLAVE

Një ngjarje e pallogaritur për të dashuruarit me çokollatë, këtë vit Perugia do të presë Eurochocolate, në edicionin e tij të njëzet e pestë. Nga 19 deri më 28 tetor kryeqyteti Umbrian do të pushtohet nga mijëra preferues. Për rastin, janë krijuar tre paketa “turistike“, të cilat do t’u lejojnë pjesëmarrësve të marrin pjesë në festivalin më prestigjioz të çokollatës në gadishull. Më poshtë do të gjeni përshkrimet e ofertave të udhëtimit dhe çmimet e tyre:

Udhëtim ditor, udhëtim kthimi me autobus + dita për Eurochocolate 49 euro
Udhëtimi në fundjavë, udhëtimi i kthimit me autobus + 2 ditë për Eurochocolate + një natë në hotel (gjysmë bordi) + turne udhëzues i Asizit 129 euro
Udhëtim luksoz, udhëtim kthimi me autobus + 2 ditë në Eurochocolate + 2 netë në hotel (gjysmë bordi) + turne udhëzues i Asizit 219 euro
Dhe nëse jeni një dashamires i artit, nuk mund të humbisni galerinë e hapur që ofron Eurochocolate çdo vit; më të admiruarit janë skulptorët, të cilët ia dalin të modelojnë blloqe të mëdha të çokollatës, duke krijuar vepra të denjë për një muze.

RECETA KEKU MUD

Ne nuk mund të përfundonim një artikull mbi çokollatën pa ju dhënë një recetë, ne paraqesim Cake Mud, ose ashtu siç quhet në vendin e tij të origjinës “Cake Mudisipi Mud”. Fjalë për fjalë do të thotë tortë me baltë, por mos u mashtroni, ajo është emëruar kështu për cilësinë e saj të shijeshme dhe të butë, e cila kujton brigjet e lumit Misisipi. Në Shtetet e Bashkuara kjo ëmbël është e pranishme në recetat e të gjitha familjeve. Protagonist absolut, mund të jetë vetëm ai, CioccoRe, që e bën këtë tortë shumë substanciale dhe prandaj të papërshtatshme për konsum të shpeshtë. Për raste të veçanta, është një shije e fytit që mund të jepet. Një kënaqësi për shijen që do të sjellë buds me shume shije në një udhëtim entrancing.

Përbërësit:

250 gram gjalpë
250 gram çokollatë ekstra të errët (70% minimum)
250 gram sheqer
130 gram qumësht
4 vezë
1 qesen e vanilines
1 filxhan kafe (opsionale)
50 gram pluhur kakao
200 gram miell
1 qeskë pluhur pjekjeje
150 gram çokollatë ekstra të errët
60 gram krem ​​të freskët
drithërat e lajthive dhe fistikë

PROCEDURA:

Gjëja e parë që duhet të bëni është shkrirja e çokollatës në një ene me gjalpë dhe sheqer, përzieni të gjithë përbërësit dhe shtoni qumështin dhe kupën e kafesë, duke vazhduar përzierjen e nxehtësisë mesatare.

Në një tas të veçantë, shtoni përbërësit e thatë, pastaj miellin, pluhurin e pjekjes, pluhurin e kakaos dhe zarzavate të vaniljes. Mix përbërësit dhe butësisht shtoni përzierjen e shpërndarë më parë në një bain-marie.

Merrni një tjetër enë, thyejnë vezët dhe pas shtimit të pak kripë, përdorni shulën ose mikserin për disa minuta me shpejtësi të mesme, derisa të jenë të lehta dhe me gëzof.

Shtoni ato në përzierje dhe përzierni me një shpatull nga poshtë lart, ky hap është shumë i rëndësishëm për të shmangur çmontimin e përzierjes.

Loja është bërë; merrni një kallaj me kakaçe me diametër 22 cm, ngjisni dhe e mielloni dhe pastaj derdhni përzierjen.

Furrë statike në 150 gradë për një orë e gjysmë.

Tani vjen pjesa e lehtë dhe argëtuese, përgatitja e ganacheve të çokollatës; Shkrini edhe njëherë çokollatën e mbetur (150 gr) me kremin e lëngët të bain-marie, nxitje herë pas here. Kur ka arritur një qëndrueshmëri të butë dhe me shkëlqim dhe kuzhina do të përmbytet me aromën e dendur të çokollatës, ju mund ta derdhni në tortë me baltë. Për të zbukuruar, shtoni drithërat e lajthive dhe fistikë ose një grumbull të vogël me fruta të kuqe në qendër. Gëzoni ushqimin tuaj!

“Nuk ka aq shumë metafizikë në tokë sa në një çokollatë”
(Fernando Pessoa)

Si të përshtateni menunë me ligjin për alergenet

Më 13 dhjetor 2014 hyri në fuqi ligji i ri mbi alergenet.

Ligji mbi alergenet përcakton se konsumatori i çdo produkti ushqimor është i vetëdijshëm për përbërësit që gjenden në ushqime, duke përfshirë alergenet. Kjo nuk vlen vetëm për ushqimet “etiketë”, dmth. Produktet e paketuara, por edhe për menutë e restoranteve.

Çfarë është një alergjen?

Kjo është një substancë përgjithësisht e padëmshme për shumicën e konsumatorëve, por e rrezikshme në nivele të ndryshme për ta që vuajnë m  alergji. Ajo në fakt mund të prodhojë kriza alergjike me ashpërsi të ndryshme, si astma, skuqjet dhe më shumë.

Sipas ligjit të ri, prania e tyre duhet të tregohet në mesin e përbërësve dhe të theksohet (përmes përdorimit të guximshëm ose të një karakteri të ndryshëm, për shembull), në etiketat e ushqimeve të para-paketuara. Për restorantet, megjithatë, është pak më ndryshe.

Si të përshtasni menunë me ligjin e alergjisë?

Para së gjithash, përbërësit dhe çdo alergjen duhet të  dihen per produktin. Nuk është e mirë, për shembull, tabela e vetme që bashkon në një fjalë të vetme të gjithë përbërësit bazë të akullit në një sallë akullore ose në bare; përkundrazi, ato duhet të renditen një nga një dhe në mënyrë të plotë dhe individuale. Dhe, duke folur për baret ose restorantet, ligji kërkon që gjithçka të bëhet me shkrim: nuk është e mjaftueshme që pronari i restorantit ose barista të japin informacion “me gojë” rreth produkteve.

Si të përshtasni menunë me dispozitat e reja? Nuk ka ndryshime drastike!

Dokumentacioni i plotë duhet të përgatitet për përbërësit që përbëjnë secilin kurs të vetëm. Kjo mund të bashkëngjitet në menunë ose t’u dorëzohet konsumatorëve sipas kërkesës. E rëndësishme: megjithatë është e detyrueshme të tregohet qartë në menynë praninë e këtij dokumentacioni. Ose përsëri, përsërisni atë në regjistër ose në një shenjë të veçantë.

Cilat janë produktet që përmbajnë alergen?

Fatkeqësisht për ata që vuajnë, ato janë më të zakonshme se sa mund të imagjinoni: rreth njëqind. Shmangia e rreziqeve, megjithatë, është e thjeshtë, dhe lista e reaksioneve alergjike kryesore kufizohet në katërmbëdhjetë. Këto janë ato që kërkojnë raportim të detyrueshëm.

Mos harroni të kontrolloni përbërësit e mallrave që blini për ambjentet tuaja dhe të raportoni ndonjë prani të alergeneve (p.sh .: mund të përmbajë gjurmë të arrave) në dokumentet tuaja. Këtu është një listë që do të fillojë të njihet me ligjin mbi alergenet dhe ushqimet e përfshira.

 1. Drithëra që përmbajnë gluten: gruri, thekra, elbi, tërshëra, shkrimi, kamut ose llojet e tyre të hibridizuara dhe produktet e prejardhura. Përjashtohen: shurupe glukoze me bazë gruri, përfshirë dekstrozën; maltodekstrina me bazë gruri; shurupe glukoze të bazuara në elb; drithërat e përdorur për prodhimin e distileve alkoolike;
 1. Crustacea dhe produkte të bazuara në krustace.
 1. Vezë dhe produkte vezësh.
 1. Peshqit dhe prodhimet e peshkut. Përjashtohen si vijon: xhelatina e peshkut e përdorur si një mbështetje për preparatet e vitaminës ose karotenoideve; xhelatinës ose isinglass përdorur si agjent gjobë në birrë dhe verë.
 1. kikirikë dhe produkte me bazë badiava.
 1. Produktet e sojeve , me përjashtim të: vajrave dhe yndyrave të rafinuara të sojës; tokoferolet natyrale të përziera (E306), tokoferol D-alfa natyral, acetat D-alfa tokoferol natyral, sukuinat natriumi D-alfa tokoferol i bazuar në soje; vajra vegjetale që rrjedhin nga  fitosterolet dhe fitosterolet e sojës ; estradiol vegjetal vegjetal i prodhuar nga sterolet e perimeve vegjetale te sojes.
 1. Qumështi dhe produktet e qumështit (përfshirë laktozën), përveç: (a) hirrës që përdoret për prodhimin e alkooleve alkoolike, duke përfshirë alkoolin etilik me origjinë bujqësore; b) qumësht.
 1. Arra dhe produktet e tyre, me përjashtim të arra të përdorura për prodhimin e distileve alkoolike, përfshirë alkoolin etilik me origjinë bujqësore.
 1. Produktet e selino dhe selino.
 1. Produktet me bazë mustardë dhe mustardë.
 1. Fara dhe produktet e susamit në bazë të farave të susamit.
 1. Dioksid sulfuri dhe sulfit në përqëndrime më të madhe se 10 mg / kg ose 10 mg / litër në terma të SO2 totale që llogaritet për produktet e propozuara për t’u konsumuar ose të rikonstituuara në përputhje me udhëzimet e prodhuesit.
 1. Lupinat dhe produktet e bazuara në lupin.
 1. Mollusqet dhe produktet e bazuara në molusqet.

Çfarë është qepa: karakteristikat që i duhet kuzhinës kineze.

Qepet së bashku me xhenxhefilin e  freskët dhe hudhër, është pjesë e asaj që kuzhinieri Martin Yan ka quajtur “la santa trinità della cucina cinese.” Qepa  (e quajtur “qepa e  gjelbër” në SHBA) dhe janë të domosdoshme në kuzhinën kineze . Aromat e tyre delikate përdoren në produktet e marinuara, shpendët dhe në enët e gatuara, veçanërisht të skuqura. Në kuzhinë  qepa është shoqëruar shpesh me xhenxhefil në pjatat e  peshkut, dhe  te dyja jane  aromatike qe  janë përdorur në një vaj të nxehtë salcë e pregatitur me qepë në këmishë të bardhë dhe pule e prere.


Qepë janë përdorur edhe si një garniturë: të dy brushat e rrenjeve , duke përfshirë edhe degët janë prerë për të formuar një dege tërheqëse.

Taksonomia

Qepa  është anëtar i familjes së hudhrave, e cila gjithashtu përfshin qepët.

Emri taksonomik për qepet është Allium fistulosum (emri i specieve do të thotë tubular ose bosh). Një qepë rigrupohet  dhe grupe- grupe  janë të identifikueshme nga kercelli i  tyre, ngjyre e eret e gjelbert  .

Nga Kina, fistulosum Allium u përhap në Japoni, Azi dhe Evropë, duke arritur në Angli në fillim të viteve 1600, ku u quajt “qepë e Uellsit”. Sot, qepet  janë rritur në mbarë botën.


Si të zgjidhni një dyqan qepësh

Qepet  janë shitur  në seksionin e produkteve të shumicës  në supermarkete. Kur zgjedh një qepë, gjithmonë është mirë të shikosh ato me gjethe të hijshme e të buta, dhe me  te bardhen e  papërlyer . Shmangni ato me gjethe dherrenje të tharë që kanë filluar të prishen . Per ti ruajtur paster qepet , hiqni cipen , shpëlaje  tërësisht me ujë të ftohtë të rrjedhshëm dhe  thaje  me peshqir letre  ne  kohën e duhur . L♪7rini qepët në një peshqir pak të lagur letre dhe mbajeni në një qese plastike ose enë të mbyllur në frigorifer.

Mielli për pizza: zgjidhni një për ju.

Si te zgjidhni miellin më të mirë për pica.

Të gjithë ata që, me anë të tregtisë ose pasionit të thjeshtë, kanë për qëllim përgatitjen e pizzës klasike, do të duhet të dinë llojet më të mira për pica në treg që do të përdoren për të krijuar më mirë produktin e tyre. Përmes këtij lloji udhëzimi do të rendisim të gjitha miellrat me te mira që mund të përdoren për brumin e pjatës më popullore në botë: pizza.

Njohja e miellit që përdorni do të jetë thelbësore për përgatitjen dhe suksesin përfundimtar të produktit, shpesh për shkak të dështimeve dhe ankesave. Blerja e miellit të parë në raftin e një supermarketi nuk mjafton, por e njëjta gjë vlen edhe për krijuesit e pizzave profesionale.

Çdo miell ka vetitë dhe cilësitë e ndryshme, siç na përkujtohet në faqen e internetit të Esaustivo.it. Ata janë të martuar me disa të vendosur, që janë  krejtësisht të papërshtatshëm për të tjerët. Për të qenë i sigurt për blerjen e miellit të duhur, do të duhet të vlerësoni një sërë karakteristikash të tilla si llojet e grurit, forca dhe përmbajtja e proteinave.

KARAKTERISTIKAT E LLOJEVE TË NDRYSHME TË MIELLLIT

LLOJI I MIELLIT 0: lloji i miellit “0” është i pasur me gluten dhe shumë i përshtatshëm për brumin e bukës tradicionale. Është më kokërr dhe më pak E FORTE se mielli “00”.

FLOUR TYPE 00: është mielli më i zakonshëm në kuzhinë, si dhe më i shituRI. Prerja e saj e imët rrjedh nga përpunimi në të cilin janë nënshtruar pjesët më të thella të farave të grurit të butë. Gjatë këtij procesi, megjithatë, një seri e tërë e ushqyesve eliminohen si kripërat minerale, fibrat dhe vitaminat që gjenden në grurë. Rezultati është një miell që, pavarësisht nga thjeshtësia e përdorimit, është i lirë nga lëndët ushqyese esenciale. Kjo do të thotë se është më e pasur me sheqer dhe më pak I tretshëm sesa llojet e tjera të miellit.

LLOJI 1: ky lloj i miellit ka një përqendrim të lartë të embrionit të grurit dhe krunde, të dobishme për trupin. Konsistenca e saj shkon në mënyrë të përkryer me përgatitjen e piCave, ëmbëlsira e pjekur dhe bukë.

LLOJI 2: ky lloj i miellit e bën atë një produkt gjysmë-integrale për shkak të një bluarje të ashpër, me një përmbajtje të lartë të fibrave. Krahasuar me miell plotësisht me miellin qe  qëndrueshmëria e saj lejon një përpunim më të thjeshtë, por thartimi i brumit do të zhvillohet shumë më ngadalë në krahasim me një miell konvencionale të tipit 00 dhe tipi 2 0. Miell është zakonisht përdoret në përgatitjen e pica, bukë dhe ëmbëlsirat e pjekura.

MAJA  INTEGRALE: përpunimi i këtij mielli është më i vështirë se sa llojet e tjera të analizuara deri më tani, por përmbajtja e lëndëve ushqyese esenciale më së shumti  mbetet falë të gjithë mullirit të drithërave. Qëndrueshmëria e saj në të prekur duket e lëmuar, ndërsa përpunimi i saj kërkon një dorë të ekspertëve, por megjithatë kjo është e mundur për të blerë tokën e  produktit gur, për të lejuar punën e një amvise  më të madhe të brumit, gjithashtu ideale për përgatitjen e picave.

FORCIMI I miellit

Mjellerat janë klasifikuar sipas fuqisë, llogaritur në “W”. “W” është një njësi matëse që tregon aftësinë për të:

thithur lengje gjate procesit te perpunimit te brumit

ruajnë dioksidin e karbonit të dobishme për kullimin. Kjo aftësi varet nga prezenca e glutenit në vetë miellin.

Mjellrat  e ndryshme pastaj ndahen në të forta dhe të dobëta, nga më të fuqishmit në një vlerë të raportuar në etiketën e 500 W, më e dobëta prej 130 W.

MIELLRAT E DOBETA : ata arrijnë 170 W dhe thithin rreth 50% të lëngjeve gjatë procesit të brumit. Ata janë treguar veçanërisht për përgatitjen e biskotave.

MESAT E MESME: këto lloje të miellit arrijnë 180 W deri në 260 W, thithin 65% të lëngjeve gjatë brumit, të lidhura me përgatitjen e sanduiçeve.

FORMAT E FORTA: arrijnë një kapacitet prej 270 deri në 350 W, duke absorbuar mesatarisht 70% të lëngjeve gjatë procesit të brumit. Prandaj, ato janë ideale për përgatitjen e pizzave, sidomos miellit Manitoba, i cili me kapacitetin e tij për të absorbuar lëngjet me 90% kompenson për miellat më të dobëta.

MIELLERAT  SHUME TE FORTE: këto miellë tejkalojnë 350 W, duke absorbuar 90% të lëngjeve gjatë procesit të përpunimit të brumit. Ato përdoren kryesisht në ëmbëlsira,  për ëmbëlsira të tilla si panettone dhe pandori.

VLERËSIMI I PERBERJES SE MIELLIT: çdo miell ka përmbajtjen e vet minerale të paprekur pas procesit të bluarjes. Hiri përfaqëson njësinë e masës së rafinimit të së njëjtIT miell, aq më shumë kontributi i tyre do të rezultojë më i ulët, aq më i madh do të ishte rafinimi i pësuar. Në të njëjtën mënyrë vlerat e proteinave të mielleve të ndryshme, që korrespondojnë me Gliadina  dhe Glutenin, gjithashtu do të raportohen në etiketë.