Restorantet e reja dhe të shpejta të peshkut

Kush tha se pjatat e shkelqyera  te peshkut  mund të hahen vetëm në restorantin klasik?

Kemi udhëtuar rreth Italisë duke kërkuar për disa ushqime të reja të shpejta të peshkut, ku delikatesat e detit shënojnë një prirje të re të ushqimit të shpejtë.

Mundësia për të shijuar ushqimin e shijshëm të detit në sanduiç ose gjatë ecjes, fiton shijen e konsumatorëve të rastit.

Restoranti i parë i revolucionit të shpejtë të peshkut u hap në Fiumicino MecFish, duke ofruar peshk të freskët gatuar në një mënyrë të shpejtë, të shijshme dhe të përballueshme. Restoranti është pothuajse i hapur: një verandë e vogël në bregdet të Fiumicinos, e mobiluar me tavolina të bardha dhe karrige blu, që ofron rreth 50 vende ina. Brenda në mur gjenden disa tavolina të zeza të këndshme që shkaktojnë kabina klasike që gjejmë në qendrat e banjove, ku ka një menu të pasur me peshk të freskët.

Fiumicino, ideja e Peshkut Amelindo lindi për një propozim më kreativ dhe të shpejtë që mund ti interesonte një klientelë të madhe mes të rinjve, familjeve dhe të gjithë dashamirësve të peshkut të mirë, madje edhe për të hequr.

“Pesce Bueno” hap lokalin e saj të parë në provincën e Pizës. Nga një ide nga Francesco Urbani, ekskluziviteti po shijon sukses të madh në Cecina. Koncepti i tij është dreka dhe darka të shpejta dhe të lira, por cilësi. Peshku Bueno është një restorant me ushqim deti, me dallimin se pjatat sherbeheshin me shoqerimin me nje panine.  Nuk është ushqimi i shpejtë që gjithkush imagjinon, me produkte mediokre dhe pak vëmendje ndaj kënaqësisë së klientit.

Në Bastille, në provincën e Modena, ku te afermit e motrave Alice dhe Valentina  kanë kthyer pasionin e tyre për gatim dhe ngrënie në një biznes të vogël e çmuar në Bottega del Pesce. Një vend që kombinon mundësinë për të blerë peshk të freskët, por edhe për ta shijuar  menjëherë.

Milan nuk do të ketë det, por me siguri shije të mirë. Peshku në hijen e Madonnines është shumë e çmuar.

Pescaria, ushqimi i ri i shpejtë i peshqve i lindur në Polignano a Mare dhe brenda pak muajsh ka pushtuar shijen e Milanos. Vëmendja maniacale ndaj detajeve dhe përgatitja e patëmetë e pjatave e kanë shpërblyer idenë. Të gjithë shohin pjatat e vërteta të peshkut të krijuara në provincën e Barit.

Blue, megjithatë, është një peshk , ushqim i shpejtë dhe i shendetshem në qendër të Milanos. Ajo synon të ofrojë një përvojë gastronomike “të qëndrueshme”, duke ushqyer njerëzit në një mënyrë të shëndetshme dhe të shpejtë. Menuja përbëhet nga pjatat  e peshkut të gatuara  sipas kritereve të mbrojtjes së detit dhe specieve të saj, dhe është e përkushtuar për ushqimin e detit përmes veprimeve konkrete dhe të matshme.

Menuja e  projektuar për konsum të shpejtë dhe të zgjedhur të ushqimit të shpejtë, është e përkryer për një drekë apo darkë me miqtë, në sajë të aftësisë për të organizuar dhe perfshire  lojë me birila, përfundon, tacos, Aguachiles dhe sallata, të gjitha të bazuara në peshk ose alternativisht vegjetarian.

Edhe në Torino nga Peshku i Rrugës, peshku i freskët është mbret. Në dhomën e vogël gjysma e hapësirës është e zënë nga një kuzhinë e madhe e hapur: në gjysmën tjetër, tavolina të larta . Ajo ha peshk në të gjitha format: nga te marinuarat ne te , gatuarat nga “pastë peshk”, njeri i panjohur fundit në menynë që luan me pasta mini dhe finger food dhe kombinon veçanërisht Octopus, Tuna dhe levrek në mënyra të ndryshme. Pasta vazhdon të lindë për tani, por kuzhinierët planifikojnë të ofrojnë brioche dhe mini-kone në të ardhmen.

Në zemër te  Napolit, ku kuzhina napolitane  mirepret  turistët me një shumellojshmeri  të specialiteteve duke filluar nga pica me kukurec, peshkria e  lashtë Gagliotta ka riperterire veten duke i ofruar shëtitores gjallëri që nxit zonën e shijshme të detit, të freskëta dhe të shijshme . Peshku i freskët, i zgjedhur , i kapur para ujrave të Detit Tirren, bëhet një gjellë e shijshme në pak minuta.

Blej peshk cilësor për restorantet: rreziqe, masa paraprake dhe lajme.

Blerja e peshkut cilësor: rreziqet e anisakis.

Blerja e peshkut cilësor për një pronar restoranti, nëse duam, është edhe më i rëndësishëm se sa për një konsumator final.

Nëse vendosni ta blini atë të freskët ose tashmë të ngrirë, duhet të jetë i shëndetshëm së pari dhe mos e rrezikoni shëndetin e klientit tuaj. Është thelbësore që peshku që mbani në magazinë nuk është i ndotur me anisakis. Ky i fundit është një krimb kërthizor që ka si habitati “peshkun ” si sardelet, ton, hake, salmon, por edhe molusqe si kallamar, sepje, oktapod dhe kallamar. Dëmtimi i këtij paraziti në shëndetin e klientit është shumë, madje edhe në heqjen e pjesëve të zorrëve të prekura.

Vështirësitë tragjike që megjithatë mund të shmangen me masat e duhura paraprake. Për të eliminuar anisakis nga peshku është e mirë për të ngrirë peshk në depo e saj në temperatura -15 ° C për 96 orë, -20 ° C për 60, -30 ° C për 12, -40 ° C për 9. Me këtë  masë ju thjeshtë do të mbroni  dy subjekte:

1.klientin  tuaj nga dëmtimi i shëndetit të përmendur më lart

2.restorantin juaj me dëmtim të parashikueshëm të imazhit dhe probleme ligjore

Blerja e peshkut cilësor: rreziqet ligjore.

Dhe pikërisht në rreziqet ligjore që nuk kemi peshk cilësor, ne do të përqendrohemi në këtë pjesë të artikullit.

Kur një klient, vetëm disa orë nga vakti, ndjehet keq dhe fatkeqësisht përfundon në spital, ankesa në fakt do të jetë e pashmangshme. Përgjegjësitë e pronarit të ushqimit janë të ndara në:

kontraktuale: që klienti mund të demonstrojë nga urdhri i vendosur dhe / ose nga fatura e paguar

jo-kontraktuale: që në vend të kësaj përbëhet nga raporti mjekësor pas pranimit të një dehje.

Për më tepër, peshku i prishur është në të gjitha aspektet një produkt i dëmtuar, kështu që konsumatori do të ketë të drejtën e kompensimit kur:

do të ketë provuar, me analizë, se peshku i ngrënë është një produkt i dëmtuar që në fakt ka sulmuar shëndetin e tij

do të ketë treguar përmes avokatit të tij lidhjen shkakësore midis natyrës së peshkut të konsumuar dhe helmimit me ushqim të pësuar

gjithmonë përmes një avokati do të ketë sanksionuar natyrën dhe shumën që do të merret si kompensim

Por ka më shumë: një vendim në Korrik të Gjykatës Supreme të Milanos këtë vit, raportoi në “Sole 24 Ore” ka dënuar edhe për mashtrim në treg një Milanese vetë kuzhinier nuk e kishte deklaruar në menunë se peshkut nuk ishin  të freskëta, por janë blerë tashmë të ngrira. Për këtë çështje të fundit, megjithatë, legjislacioni është ende pak i pasigurt, gjë që kërkon një dialog midis Shoqatave të restoranteve, Eurofishmarket dhe institucioneve.

Blerja e peshkut cilësor: etiketat e informacionit.

Një tjetër hap shumë i rëndësishëm dhe i nënvlerësuar për të kontrolluar cilësinë e peshkut është kontrollimi i etiketës. Ajo duhet në fakt të gjurmojë në detaje të gjithë “rrugëtimin” e trajtimeve që peshku ka ndjekur nga ujërat e origjinës në të cilën është peshkuar në magazinën tuaj.

Dhe kjo ishte gjurmueshmëria e peshkut  , tema argumentuerse e Slow 2017. panairit, të mbajtur në Genoa, ka shpallur një iniciativë të re: atë të etiketave të informacionit. Ata, jo më shumë simbole të pakuptueshme për konsumatorët, do të duhet për të gjetur në detaje të gjithë “historinë” e produktit peshkut nga origjina në destinacionin përfundimtar (nëse ajo të jetë një supermarket apo depo e një restoranti). Natyrisht etiketat do të jenë po aq të detajuara edhe në prodhim.

 

Pjatat me alga: tendenca më e fundit në ushqim

Pjata të algave.

Ka në dyqan shumë karakteristika të reja për skenën gastronomike, jo më pak pjatat  me alga. Duket se, në distancë të gjatë nga kuzhinierët japonezë, edhe kuzhinierët tanë italianë kanë zbuluar se si algat janë të ngrënshëm. Dhe jo vetëm: ato janë “rezervuare” reale të parimeve ushqimore si hekuri, magnez, vitamina B12, jod, kalcium dhe kalium.

Algat janë gjithashtu të pasura me fibra, gjë që i bën ato në fakt “gërmuesit” e zorrëve. Po aq “higjienike” janë në funksionin e tyre të antioksidantëve: ata pastrojnë trupin nga radikalët e lirë. Në fakt, nëse nuk reabsorbohen, sistemi imunitar dobëson dhe madje favorizon fillimin e kancerit.

Por vetitë e kësaj shumëllojshmërie të bimëve detare nuk përfundojnë këtu. Në fakt, algat tashmë janë të njohura për të pastruar dhe jo për të ndotur (rreziqet e dehjes për ata që hanë algat prandaj kanë tendencë të zero).

Llojet e algave dhe në të cilat pjatat ku përdoren ato.

Por algat, përvecse të shëndetshme, gjithashtu mund të jenë të shijshme. Pra, le të shohim se çfarë janë dhe ku t’i përdorin ato si përbërës:

nori: një alga e zezë, ngjitëse, e cila është e drejtë për ju nëse keni një restorant japonez. Në fakt, me algat nori ju mund t’i jepni jetë sushit. Por në qoftë se restoranti juaj është një restorant i përbashkët europian, mos u frikësoni: ajo do t’i japë më tepër vlera ushqimeve të tua të peshkut. Kjo algë shkon ne kombinim gjithashtu në orizin basmati, më mirë nëse përveç sojave dhe farave të kungujve

spirulina: alga deti blu nga ujërat e Meksikës. Ngjyra e tij e pazakontë nuk duhet të bëjë që ju të dyshoni: spirulina është një përbërës i shumë recetave italiane, përfshirë tagliatelle dhe fusilli. Por kjo algë me vetitë e dobishme dhe antioksidantë gjithashtu peeks në biskota, vaji kokosit, smoothies, dhe nibbles me spinaq

kombu: këto  algat japoneze, përveç përfitimeve tashmë të njohura të algave, duhet të jetë alkalizing dhe për këtë arsye të rregullojë pH e trupit. Ajo gjithashtu mund të përdoret në dy fronte gastronomike: japoneze dhe ato vegane. Në fillim alga deti Kumbu është një përbërës në supë azuki, në të dytën është mbushja e raviolit vegan. Ende në front vegane është shumë popullor në hamburgerat vegane.

wakame: alga shumë e popullarizuar në kuzhinën vegan, ku përdoret gjerësisht. Mund të shijohet në të gjitha shtetet: të papërpunuara, të gatuara, të shkrumbuara pas pjekjes, si një përbërës në një krem ​​perimesh. Në fakt, ajo bën një përshtypje të mirë në krem ​​e selino, në arancini, si një piper për shkopinj peshku, dhe në salcë roveja dhe kërpudha.

leshterik: shenja të veçanta të kësaj alge: kafe, nuhatje e detit, mbështetje aktive e proceseve të trupit si diuresia dhe reabsorbimi i mbajtjes së ujit. Alga e leshtoreve është gjithashtu përbërës aktiv i shtesave ushqyese të shumta për pronat e saj të dobishme në metabolizmin. Kur ajo është e tharë ajo është përdorur shumë në sallatën vegane. Është gjithashtu vlera e shtuar e supave me  makarona dhe fasule (e cila rrit shijen)