10 restorantet më të mira në Toskana

Toskana është një nga rajonet më të vjetra të Italisë. Është e qartë se pjatat  e kësaj toke janë të lidhura me etruskët. Por cilat janë përbërësit kryesorë që përbëjnë pjatat tradicionale? 

Buka, me dashje jo e kripur, siç përdoret shpesh për të shoqëruar mishrat e ndryshme që ofron toka. Kjo shpesh është e pjekur dhe shërbehet me supa të ndryshme në  këtë zonë. Është gjithashtu përbërësi kryesor i famshme Pappa al pomodoro, e cila nuk është asgjë më shumë se bukë e ndenjur e lënë për t’u ngjyhet në ujë, e shoqëruar me domate, hudhër, vaj dhe çiban.

Peshku përdoret  në mënyra të ndryshme. Ndër pjatat më të rëndësishme ne rizbulojmë Caciucco alla Livornese, një supë e shpikur nga peshkatarët dhe e përgatitur me mbetjet e peshkut të kapur gjatë ditës.
Sa për pjatat e mishit ne nuk mund të harrojmë biftekun tipik fiorentin, biftek i trashë i viçit nga Chianti, i cili është i pjekur në skarë për disa minuta dhe shërbehet  pothuajse në gjak.
Perimet janë përdorur në përgatitjen e Ribollita, një supë që është përgatitur shpesh gjatë fundjavës për të përdorur të gjitha mbetjet e mbetura. Emri i tij rrjedh nga gatimi i dyfishtë, pasi  e gatuajnë për herë të parë, supë ruhet  në frigorifer për të gjithë natën dhe e vënë përsëri për të gatuar të nesërmen.
Ne kemi zbuluar së bashku disa nga enët e shijshme të kuzhinës tipike toskan, por jo më pak janë desserts që janë përgatitur në këto pjesë. Ndër më të rëndësishmit janë Cantucci di Siena, biskota me bajame të salcë me fruta agrume dhe shërbyer me Vin  Santo. Il Panforte, një kek i ëmbël për periudhën  e Krishtlindjes. Dhe së fundi, por jo më pak, Castagnaccio, një kulaç pa maja, e përgatitur me miell gështenje, rrush të thatë, arra, arra pishe dhe rozmarinë.

Epo, me siguri do të ndiheni sikur t’i provoni këto pjata. Për këtë arsye ne kemi zgjedhur për ju 10 nga restorantet më të mira në rajonin e Toskanës që ju duhet t’i shijoni.

Enoteca Pinchiorri, e cila ka fituar 3 yje të Michelin, u themelua nga Giorgio Pinchiorri dhe bashkëshortja e tij Annie Feolde. Ne e gjejmë atë në krye të kuzhinës së bashku me kuzhinier Riccardo Monco dhe Shefin Alessandro della Tommasina. Ai mburret me një nga verërat më prestigjioze në botë, të zgjedhura drejtpërsëdrejti nga mjeshtri Pinchiorri. Kantina  është bërë një nga vendet më të vizituara në botë. Annie Feolde, solli Kuzhinë Novelle në Firence.

Restoranti Bracali, i drejtuar nga vëllezërit Bracali, e sheh Francescon si një udhërrëfyes. Një kuzhinë e bazuar në thjeshtësi. Vëllai i tij Luca, nëkëtë restorant , kujdeset për kantinën e verës dhe për mikpritjen, duke u përpjekur ta vendosë mysafirin në qendër të çdo gjëje. Për këto arsye ata kanë fituar 2 Yje Michelin.
Ristorante Caino di Montemerano, i udhëhequr nga kuzhinierja Valeria Piccinni, ofron një kuzhinë të bazuar në cilësinë e produktit. Prandaj, ne përdorim frutat e dhëna nga kopshti. Kantina shkon për disa metra nën sheshin e fshatit, duke krijuar dhoma ku ndodhen rreth 20 mijë shishe.
Principe Piccolo e Viareggio, e vendosur në Grand Hotel Principe di Piemonte, krijon një kuzhinë të rafinuar dhe tradicionale.Shefi ,mikpritësi  Michelin , Giuseppe Mancino, , dëshiron të krijojë  kuzhinë të re, por në të njëjtën kohë përpiqet të ruajë shijen e produktit të . Kantina e restorantit ka 800 etiketa, kryesisht nga Toskana.

Restoranti Arnolfo , pronari i së cilës është kuzhinier Gaetano Trovato. Pjatat  e tij janë të përqendruara në traditën dhe produktet nga Toskana, me  vëmendje ndaj thjeshtësisë dhe shijeve sezonale. Eksperimentimi i tij në kuzhinë e çoi për të fituar 2 Michelin Stars.
Il Falconiere, restoranti  i marrë nga një shtëpi e lashtë. Vendi ku mbizotëron cilësia e përbërësve, respektimi i sezonalitetit dhe përdorimi i produkteve . Kuzhina drejtohet  nga kuzhinieri Silvia Regi Baracchi, i cili ka marrë një yll Michelin.
Restoranti Ora d’Aria, në Firence, me udhëzuesin e kuzhines , kuzhinierin  Marco Stabile, merr emrin e tij nga afërsia e tij me burgun e vjetër të vendit. Në vitin 2011 ai morin yllin e parë Michelin. Kuzhina krenohet me cilësinë dhe transparencën.
Il Pellicano, kuzhina e të cilit udhëhiqet nga Shef  Michelino Gioia, i shquar Michelin. Pjatat  e tij janë bërë me peshk të freskët, mish qengji, mish chianina dhe bimë aromatike. Në menu ka gjithmonë pëllumba, aragosta , barbun, karavidhe dhe karkaleca . Në fund të çdo darke, një pjate  me çokollata shtëpiofrohet  për të gjithë mysafirët.

Il Silente  , restoranti i Roberto Rossi, u  vendos në një fshat mesjetar, ku dikur kishte zyrën e postës. Thjeshtësia e lëndëve të para dhe rrënja e fortë e territorit janë dy përbërës themelorë në kuzhinën të Silenës, ku Roberto ka qenë në gjendje të rizbulojë një lidhje të thellë   me mjedisin dhe produktet e saj, duke zhvilluar një respekt të madh për lëndët e para , përpunimin dhe teknikave të gatimit.
Meo Modo nga Andrea Mattei, mishëron filozofinë ‘nga toka në pjatë’, e cila kombinon njohurinë e thellë të trashëgimisë së  kuzhinës së saj toskane me produktet sezonale.

10 Restorantet më të mira ne Piemonte

Rrënjët e kuzhinës tipike të piemontese vijnë nga tradita rurale. Është një kuzhinë e pasur me pjata  me shije të fortë dhe tipike.

Piemonte është e pasur me produktet DOP dhe IGP.

Recetat rajonale janë bërë unike nga disa përbërës si truffles, Barbera ose Barolo dhe djathrave.

Tartufet  mund të jenë të dy cilësitë: një e zezë, më e zakonshme dhe një e bardhë, më e shtrenjtë dhe e rrallë. Alba është zona me një prodhim të lartë për korrje. Ndër recetat më të rëndësishme gjejmë “Filetto alla Rossini”, e pasuruar nga prania e Foie Gras.

Barolo përdoret për përgatitjen e “Brasato”,me mishin Fassone e gatuar për një kohë të gjatë në verë.

Prodhimi i qumështit është shumë e vjetër. Arti i qumështit është shumë i përhapur në Piemonte. Ka më shumë se tridhjetë lloje të djathrave piemontese, duke përfshirë 9 me markën DOP. Një nga djathrat më të famshme të prodhuara në këtë rajon është Gorgonzola.

Me rëndësi thelbësore, në këtë territor, është çokollata, e lidhur ngushtë me qytetin e Torinos. Është në këtë qytet që lindi Bicerin, një pije e nxehtë e bazuar në kafe, kakao dhe krem.

Përzierja e kakaos, vaniljes, ujit dhe sheqerit janë përbërësit për çokollata. Gianduiotto ishte çokollata e parë që u përfundua. Lindur në 1865, kur Michele Pochet u bashkua me kakao lajthi.

Krenaria e rajonit është dyqani i pastave , tek i cili janë bërë Amareta, të bëra me bajame, Marron Glacè, Baci di Dama dhe Bonet, një ëmbëlsirë me lugë të përgatitur me amaretë, kakao, vezë, qumësht, salcë me rum dhe të mbuluara me karamel .

Për të shijuar këto produkte, ju sjellim më poshtë, emrin i 10 restoranteve më të mira në zonën e Piemontes:

“Ristorante Piazza Duomo” në Alba, e udhëhequr nga familja Ceretto dhe kuzhinieri Enrico Crippa, ka 3 Yje Michelin . Së bashku me menunë që ndryshon sipas stinëve, propozimi i verës ndryshon gjithashtu. Restoranti ka një kopsht perimesh që përfshin një serë kultivimesh dhe një pjese ku kuzhinieri shkon çdo ditë për të zgjedhur dhe mbledhur perime, bimë dhe lule.
Antica Corona Reale, e vendosur në Cervere, në krahinën e Cuneos daton në 1855 dhe sot ka fituar 2 yje të Michelin. Qëllimi i Gian Piero Vivalda është kërkimi për të drejtën jo vetëm të kuzhinës. Materiali i parë vjen para së gjithash.

Restoranti Villa Crespi me kuzhinier Antonino Canavacciuolo në krye të kuzhinës. Përdoren  produkte të rafinuara në bashkimin midis të tashmes dhe të kaluarës së kuzhinës mesdhetare. Janë fituar 2 Yje  Michelin. Një udhëtim me vëmendje në detaje, me kreativitet të moderuar, gjithmonë e balancuar edhe në kombinimet më të guximshme.
Në Sorriso, në provincën e Novara, kuzhina e Luisa Valazza i plotëson traditat gastronomike të zonës, duke realizuar pjatat  e përgatitura me zemër. Kujdes dhe respekt për lëndët e para, për të propozuar receta me ndjesi magjike multi-sensoriale.
Al Piccolo Lago, disa hapa nga Verbania, ku  Marco Sacco është protagonist i kuzhinës së tij. Udhëtimi i propozuar gastronomik kalon nga jashtë lindjes, shkon nëpër botë dhe pastaj kthehet në brigjet e liqenit Mergozzo.
Ristorante Del Cambio, e ndodhur në Torino nga viti 1757. Bilanci, depërtimimi , krijimtaria reflektive  dhe talenti  me në krye të kuzhines Matteo Baronetto  që shmang estetikën arkitektonike në favor të një përvoje që përfshin të pesta shqisat në të njëjtën kohë. Përçarës, gjithnjë eksperimental, veçanërisht i arsimuar; zëdhënës i lëndës së parë të  çdo përbërjeje.

Il Dolce Stil Novo në Reggia, për vite në krye të udhëzon në rrugën gustator dhe të shënuar me një yll në udhëzues prestigjioze Michelin. Kuzhinierja e tij Alfredo Russo, talenti i padiskutueshëm i kuzhinës në Itali dhe jashtë vendit, do ta drejtojë atë dhe do të kujdeset për kuzhinën e tij. Një filozofi inovative dhe personale, por me rrënjë të thella në traditën italiane.
Restoranti “Larossa”, emri që rrjedh nga mbiemri i shefit Andrea Larossa, që udhëheq kuzhinen. Ai fitoi një yll Michelin. Ajo është e vendosur në Alba dhe ofron pjatat  piemontese tradicionale me rinterpretim modern.

Osteria Arborina ofron një kartë menuje  dhe dy menutë provë, respektivisht të quajtur “rehatia  dhe tradita” dhe “vështirësia  dhe inovacionit”. Ju mund të shijoni pjatat që kanë bërë kuzhinierët  Andrea Ribaldone si ravioli Fassona  dhe spageti Milano,  spageti  e  gatuar në ujë me pak kripë, dhe e shoqeruar  me një pilaf me lëng pule Milanese gatuar më parë dhe e pjekur.

Locanda del Pilone me kuzhinier Federico Gallo në krye të kuzhinës. Pjatat  e tij interpretojnë produktet e Langesë, në menutë e propozuara përzierjen e  ekuilibrin dhe freskinë e traditës së Mesdheut, të pasur me ngjyra, aroma dhe piemontese. Vëmendje e veçantë i kushtohet produkteve vendase dhe lëndëve të para cilësore të përzgjedhura personalisht nga kuzhinieri dhe brigada e tij e kuzhinës. Prezantohen pjatat e gjalla dhe stimuluese, gjithmonë në harmoni me stinët. Shërbimi në dhomë është i patëmetë; lista e verës përbëhet nga mbi njëqind e dyqind etiketa.

Paisjet më të përdorura ne aktivitetet e restoranteve

Teknologjia në  brëndësi të ushqimeve . Paisjet per restoranti.

Restoranti nuk është vetëm ushqimi, përbërësit dhe duart e njeriut që i gatuajnë  ato. Në restorantet  dhe aktivitetet e restoranteve të të gjitha llojeve futet në lojë një faktor tjetër: makinat. Mendoni për pajisjet që vijnë nga frigoriferi me  ushqimin te shpejtë, frigoriferi për ruajtjen e peshkut në magazinë etj.

Në këtë rast , sot Ristomanager ju do të shqyrtojë pajisjet më të përdorura në restorante . Do tju cojmë pas kuintave të pjatave   që shijoni në tavolinë. Kjo  do të zbulojë teknologjinë që qëndron pas ushqimit.

1)Kuzhina Profesionale

Edhe ata që nuk kanë qenë kurrë në kuzhinë të një restoranti e dinë se nuk është si shtëpia e tyre. Siç tregohet në foto, çdo pjatë në një restorant është përgatitur në pllakat e këtyre kuzhinave çeliku, inox. Kuzhinat që, në varësi të madhësisë së dhomës, mund të jenë një ose më shumë. Përveç gatimit, kuzhina profesionale janë të dedikuara për larjen e enëve dhe përbërësve. Ata, natyrisht, jo ndryshe nga kuzhinat tona në shtëpi, gjithashtu kanë rafte për të ruajtur  të gjitha llojetr e eneve.

2) Çillerët e shpërthimit

Në çdo biznes restorant, nga restoranti i peshkut në sallonin e akullores, këto paisje  lejojnë ruajtjen e produkteve ushqimore. Në mënyrë që të eliminohen bakteret, armiqtë  për shëndetin e klientit dhe për aktivitetin tuaj, rënësit e shpërthimit përdorin dhoma me temperatura prej -45 ° C, në të cilat ushqehen në dy mënyra

me zvogëlimin, duke sjellë temperaturën e produktit në + 3 ° C
me ngrirje, e cila shkakton temperaturën e produktit të bjerë në -18 ° C
Megjithatë, nuk ka rrezik që një chiller me shpërthim mund të ndikojë në vetitë organoleptike të produktit. Avionët e dhomave të brendshme pengojnë formimin e kristaleve të akullit në gjeneratat e ruajtura aty.

Dy rekomandime për ata që përdorin një chiller të shpërthimit në biznesin e tyre:

jo për të ruajtur ushqimin në temperatura më të ulëta se 18 ° / 20 ° C
jo për të ruajtur ato për më shumë se 7 ditë

3) Shitjet e  tavolinave

Tavolinat  janë ato ku sende për tu zgjedhur dhe blerë nga konsumatorët.Tavolinat  mund të jenë në dru ose çelik (ose në të dyja materialet), por gjithmonë kanë dritaret e pashmangshme nga të cilat mund të zgjedhin pizza të gatshme ose shijen e konit të akullores. Në rastin e shitësit  së akullores  në sallë përfshihen gjithashtu kontejnerët e pashmangshëm metalikë për të ekspozuar shijet për shitje. Ekzistojnë sportelet e madhësive dhe kompozimeve të ndryshme bazuar në madhësinë dhe në hartën e brendshme të dhomës.

4) Prerësit

Prerësit  janë një duhet jo vetëm në dyqanet e mishit , por edhe në restorante. Markë më e famshme e slicers është Berkel, e cila ka prodhuar dhe shitur pa pushim që nga viti 1898. Prerësit  profesional janë të ndarë në dy kategori:

mekanike, që janë ato tradicionale që ju keni parë tashmë pas banakut të një kasapi, për të fetë e shkurtimeve të ftohta
elektrike, të cilat në vend të kësaj sigurojnë shkurtime më të sakta dhe përdoren gjithashtu në shtëpi

5) Mikserat

Harroje kuzhinierin që përshëndet picen me duart e zhveshura: në piceritë që duhet të prodhojnë në sasi industriale, ky rol është deri te mikserat . Në varësi të llojit të materialit ato ndahen në tri lloje:

në të cilën një shpatull dhe një pirun që, secili i lidhur me një disk, rrotullohet  në të njëjtën shpejtësi, por përballë të tjerëve duke punuar brumin . Me këtë lloj makine për trazim ju mund të merrni përzierje voluminoze (si ajo për panettone), por në xhiro  më të gjata.

Mikseri  gjithashtu lejon brumin  pica të rritet në një mënyrë më të oksigjenuar falë lëvizjeve nga poshtë lart.
Piruni  në formën e një piruni të kthyeshëm ose “U”, është i zhdrejtë në lidhje me sipërfaqen e tiganit të zierjes. Kjo përfshin levizje të ngadaltë, e cila megjithatë lejon më shumë manipulime në zonën e zierjes, me shtimin e përbërësve më shumë. Përzierësit e gjeneratës së fundit gjithashtu lejojnë nxjerrjen  dhe   trazimin me dy shpejtësi.  Mikseri pirun është i përshtatshëm për të gjitha llojet e brumit , por shumë e rekomanduar për ata të vështirët dhe të mesme-vështirë
Spiralet, të cila ndryshe nga dy llojet e mëparshme (zhytja dhe piruni) siguron brumë më të shpejtë dhe me lëshim të madh të nxehtësisë (18 ° C). Siç nënkupton emri, mikserja spirale ka brenda një spirale pingul me avionin e brumit. Kjo spirale është e përshtatshme për përzierje të të gjitha llojeve, por është e përkryer për të përmirësuar kohën e atyre që kërkojnë përpunim të gjatë. Ndërsa përzierësi i pirunit ka një përzierje me dy shpejtësi: një për përzierjen fillestare të përbërësve dhe tjetrën për përzierjen aktuale,te fundit.

10 restorantet më të mira në Emilia Romagna

Emilia Romagna, një rajon i njohur për plazhet e saj kilometrike mbushur me turistë, por gjithashtu e rëndësishme për kuzhinën e tij lokale, në krye të gastronomisë kombëtare për shumëllojshmërinë dhe përsosmërinë e pjatave të shijshme dhe të bukura .

Pika e fortë e kuzhinës lokale është makarona vezë. Ne gjejmë tagliatelle, shpesh të kalitura me salcë me mish dhe domate bologneze, lasanja  të pjekura, dhe ndër më të rëndësishmit janë tortelini, të shërbyer tradicionalisht në supë me mish ose me krem. Ka edhe tortelini të mbushur me produkte të sallamit si mortadella ose prosciutto, së bashku me vezët, Parmigiano Reggiano dhe arrëmyshk ose me  spinaq.

Ndër kurset kryesore ne rizbulojnë “cotoletta alla Bolognese”, e “Falda Vicentina”, të përgatitur me mish kali , vici dhe , erëza aromatike . Po, ngjala megjithatë, është me konsum shumë të përhapur , me të cilën pregatitet supa: pjatë tipike e Comacchio, ku ngjalat janë të gatuara me qepë, selino, karrota, domate, gjallëri limoni dhe uthull. Asnjë vaj nuk shtohet sepse peshku, në gatim, liron yndyrën e tij.

Emilia Romagna është një nga prodhuesit më të mëdhenj të mishit . Ndër më të njohurit janë “mortadella dii Bologna “, e la  “mortadella di Modena”, “të culatello”, “.

I përcaktuar si “Mbreti i djathëve”, Parmigiano Reggiano është i njohur në të gjithë botën dhe përdoret në pjatat  e rajoneve të ndryshme italiane, si dhe të Emilisë. Në provincën e Vicenzës janë prodhuar Grana Padano dhe Provolone Val Padana. Më pak i njohur janë: squacquerone, djathë krem shpesh të përdorur në erëza Piadina, casatella dhe caciotta di Castel San Pietro Terme.

Pjata  e Romagnës është një domosdoshmëri, një ushqim primordial që daton nga popullata italike, e përgatitur me miell gruri, sallatë dhe vaj ulliri, maja, kripë dhe ujë, të gatuar në një pjatë terrakote, të quajtur “Teglia”, por sot më shumë janë më shumë  pllaka metalike të përgatitura zakonisht ose pllaka guri të fortë. Mund të hahet si zëvendësim i bukës. Shumë shpesh është e palosur në dy dhe e mbushur në mënyra të ndryshme, të dyja të ëmbla dhe të kripura.

Uthull Balsamik i Modenës, i regjistruar si markë DOP që nga viti 2000, është një pije tradicionale e kuzhinës Emiliane, e prodhuar me musht rrushi të gatuar, të fermentuar, të vendosur dhe më pas përdoret në moshën  dymbëdhjetë vjet.

Ndër ëmbëlsirat  , të pasura me bajame, mjaltë dhe erëza, më të rëndësishmet janë: Certosino, tortë e orizit të Bolonjës, tortë Barozzi, frappe, castagnole, donuts dhe biskota  Reggiano.

Bukë Ferrarese është shumë e njohur, me një formë karakteristike të formuar nga dy fijet e brumërave të përdredhur. Me miell gështenje, nga ana tjetër, “mistochine” janë përgatitur si në versionin e ëmbël me rrush të thatë dhe si një bazë shoqërimi.

Ndër restorantet më të mira ku mund të shijoni enët tipike të traditës Romagnase, ne kemi zgjedhur 10, ndër të cilat ne gjejmë:

“Magnolia” e Cesenatico me dy yje të Michelin, kryesuar nga Alberto Faccani. Një vend ku tradita plotëson kreativitetin dhe kuzhina takon artin.

“San Domenico” i Imolës, i themeluar në vitin 1970 nga Matre Morini dhe Drejtori Marcatilli. Me Chef Valentino Marcatilli, sot ai është i famshëm për “65 ° vezë në ravioli San Domenico”, i përgatitur me gjalpë malga, Parmigiano e ëmbël dhe zhardhok këpurdhash të bardhë.
Restoranti “Marconi”, i udhëhequr nga vëllezërit Mazzucchelli, synon të kënaqë ata që duan të shijojnë një vecanti dhe përsosmërinë e tij. Kuzhina është e thjeshtë, e bërë nga ajo që ofrojnë oborrin, kopshtin e perimeve, pulat, fushat dhe pyjet.
“Zanzara” e Ferrarës, një vend ku mund të shijoni peshq dhe lojë, me shumë vëmendje tek lëndët e para dhe teknikat e gatimit.
“Capanna di Eraclio”, e vendosur në mes të mjegullave të zonës më të ulët Ferrarese, pranë detit. Vend historik i rritur rreth pasionit të familjes Sorcini.
Restoranti “Strada Facendo” në Modena ka kuzhinier Emilio Barbieri, i cili përpiqet të përcjell aromën dhe adoleshencën së tij në një mënyrë moderne.

“Erba del Re” e Modenës, ka menutë të krijuara nga kuzhinieri Luca Marchini, i cili përjeton një vizion të kuzhinës personale dhe të thellë.
Në Parma gjejmë restorantin “Parizzi” me një histori prej 70 vjetësh, të drejtuar nga kuzhinier Marco Parizzi, i cili ka një yll Michelin që nga viti 1980.
“Antica Corte Pallavicina”, e vendosur në një fermë të madhe historike Parma, me  qumësht dhe verë dhe bodrumet esallameve dhe perimeve  që datojnë në shekullin e 14-të.
Në “Klinikën Gastronomike”, kuzhina lidhet me traditën emiliane. Të pasura me karroca që festojnë triumfin e vakteve   të ndara mes mishit dhe perimeve. Gamë të gjerë të makaronave shtëpiake dhe një përzgjedhje të gjerë të mishit për kurset kryesore.

Ju vetëm duhet të bëni një udhëtim në këtë tokë të mrekullueshme për të zbuluar dhe shijuar të gjitha shijet e saj të shkëlqyera.

10 Restorantet më të mira në Veneto

Shijet intensive dhe delikate janë në bazë të rajonit Veneto, dhe janë të rrënjosura në historinë dhe gjeografinë e zonës. Produktet kryesore që karakterizojnë pjatat tipike janë orizi, polenta, baccalà.

Orizi vjen nga rajonet arabe me të cilat Republika e Venedikut ishte në kontakt tregtar. Ajo fillon në 1500 për të kultivuar fushat e Veronese “avenue” cilësore , i mbrojtur treguesi gjeografik (PGI),me  aromë të veçantë nga toka alkaline në të cilën ajo rritet. Ndër pjatat  lidhura me oriz, ne gjejmë “Risi e Bisi” dhe “Risi e Fegadini”.

Polenta është ndër të gjitha, pjata përfaqësuese e Veneto, simbol i traditës popullore të këtij rajoni. Ngjyra e verdhë e saj vjen  nga miell misri, që arriti në Evropë falë tregtisë detare. Ekziston edhe polenta e bardhë, tipike  Polesine dhe e zonave midis Padovës dhe Venedikut. Dhe “Tajer di Legno”, është bord tipik druri prerja e përdorur për të  thithur  lagështi dhe ruan nxehtësinë.

Baccala ka origjinën e saj nga detet veriore. E “Baccalà alla Vicentina” mund të jenë të përgatitur në variante të ndryshme, duke përdorur qumësht ose patate, por e vetmja gjë që nuk mund të ndryshohet është gatim e saj që kërkon rreth 2 orë.

Produkt tjetër i kuzhinës veneciane është radicchio: perime tipike , lejla, e   vlerësuar për shijen e saj të hidhur, që vijnë nga Treviso me origjinen  IGP .

E vetmja makaronë tipike e këtij rajoni janë “Bigoli”, spageti i trashë, i bërë me shtypje me dorë.

Për të mos harruar janë pjata tipike si “sarde in saor”, që peshku është i skuqur, i  kalitur me rrush të thatë, uthull, arra pishe dhe qepë e pjekur, dhe ” oca in onto “, ku mishi është  i marinuar në hudhër, vaj ulliri, rozmarinë, kripë dhe piper.

Në mesin e embelsirave  duhet të përmendet “zaletti alla veneziana”, emri i të ciles  i referohet ngjyrës së miellit të misrit që përdoret për përgatitjen ose formën   që është realizuar me makarona. Një ëmbëlsirë  shumë e zakonshme tjetër  “Golosessi”, e përgatitur  me fiq të thata, arra, kajsi  e zhytur në sheqer te karamelizuara dhe më pas e vendosur në  shkop  druri.

Kuzhina veneciane mund të shijohet vetëm në vend, duke garantuar kështu unicitetin dhe vërtetësinë.

Ndër prodhimet e ndryshme të këtij territori, një nga ato kryesore, është ajo e verës. Mes më të çmuarve gjejmë Amarone, Bardolino, Valpicella dhe Soave.

Veneto mund të mburret me një nga verërat më të çmuara të gazuara, Prosecco di Valdobbiadene, dhe në veçanti Cartizze.

Jo më pak e rëndësishme është prodhimi i rrushit, distileve të rrushit të përgatitura sipas recetave antike, të cilat kanë arritur nivele të larta cilësie dhe janë shitur në të gjithë botën.

Ndër vendet ku ju mund të shijoni produktet e ndryshme tipike, ju ofrojmë përzgjedhjen e 10 restoranteve ndër më të mirat në rajon:

“Calandre” në Rubano, është  në drejtimin e vëllezërve Ajamo,gatuhet  përkatësisht në  bodrum dhe me eksperte somelierë duke  ofruar gjithmonë  verërat më të mira italiane dhe franceze.

“Desco”, e vendosur në qendrën historike të Verones, e themeluar dhe menaxhuar nga Elia Rizzo dhe familja e tij, në një ndërtesë prestigjioze antike.
“Peca” e Vicenzos, emri i të cilit do të thotë gjurmim, shtypje, në dialektin e Vicenzës. Udhëhequr nga vëllezërit Portinari, menutë e tyre përmbajnë  makarona të freskëta, peshk dhe mish.

Restoranti “Perbellini” me një kuzhinë të rafinuar, ka shijet dhe elementët  e para të cilësisë më të lartë.  Pasioni për Verërat Familjare Perbellini është plotësuesi perfekt për pjatat .
Antica Osteria Cera, nga Lughetto, krenohet me dy yje Michelin. Dashamirët e peshkut të pastër do të gjejnë kënaqësinë e kërkuar në recetat tradicionale të përqendruara në cilësinë e produktit.

“Locanda San Lorenzo”, ndodhet në krahinën e Bellunos, dhe u themelua në fillim të 900 nga Osvaldo dal Farra. Menaxhuar nga Chef Renzo dhe ekipi i tij i ri morën një yll Michelin. Veraria ka 800 etiketa të përzgjedhura midis ekselencave të ndryshme italiane dhe të huaja.
“Al Capriolo”,  ështënjë restorant i  cila ka mare yll Michelin mund të gjeni produkte të cilësisë së parë, finesë në përgatitje, shije të dallueshme dhe qëndrueshmëri në realizimin e enëve.

Restoranti “Aga” në San Vito di Cadore, ku mund të gjeni teknikë, avantgarde dhe origjinalitet. Jne pak  tavolina për të priyur  mysafirët e tyre me propozime më të sofistikuara.
Restoranti “Feva“, krenohet me një kuzhinë të respektueshme të territorit, të ndikuar nga stinët, e cila rivlerëson materialet e dobëta dhe recetat tradicionale. Këtu do të gjeni zotërimin e botës së verërave, artit dhe elegancën e shërbimit në sallë.


Restoranti “Ridotto” është një restorant i vogël gustator me vetëm 9 tavolina, i lindur në vitin 2006 falë pasionit të kuzhinierit Gianni Bonaccorsi. Kuzhina e propozuar është e ankoruar në produktet e detit dhe të tokës. Pjatat e propozuara janë hulumtimi dhe ndryshimi sipas sezonit.
Ju vetëm duhet të zgjidhni sipas shijeve tuaja që të provoni. Jemi të sigurt se asnjë nga këto restorante nuk do t’ju zhgënjejë.

Cfarë janë restorantet me administrim të drejtpërdrejte ?

Një nga sektorët më të rëndësishëm të punës, si dhe diskutohet, është sigurisht ajo e restoranteve . Ka shumë njerëz që ëndërrojnë të punojnë ose të investojnë si sipërmarrës në këtë fushë.

Pra, të dish se çfarë është ushqimi publik me administratën e drejtpërdrejtë, mund të bëhen esenciale për ata që kanë një interes në këtë botë por nteresa të ndryshme.

Nuk është rastësi që shumë njerëz, kur  vendosin për të filluar një biznes duke hapur një bar apo çfarëdo, për administrimin e ushqimeve dhe pijeve, ata fillojnë  të gjejnë një specialist trajnimi për të mësuar atyre gjithçka që duhet të dinë mbi këtë temë .

Këto kurse janë quajtur Sat, por dikur i quajtur kurse Rec (Merchants Commerce Regjistrit) .Këto trajnime janë kërkuar në të gjitha rajonet, por përfshijë shpenzimet, kushtet e ndryshme dhe aktivitetet ndërmjet tyre. Ata merren me tema të ndryshme, nga ato legjislativet te ato higjienike.

Përveç kësaj, trajtohen teknikat e hotelerisë, rregullat e sigurisë në punë dhe të gjitha strategjitë e marketingut që lidhen me këtë fushë . Natyrisht që ato duhet të organizohen vetëm nga organet e certifikuara dhe që kanë të gjitha kërkesat e kërkuara nga rajonet ku ata i përkasin.

Në pjesën tjetër ne do të shohim se kush është i detyruar t’i kryejë ato dhe cilat parametra duhet të respektohen për t’iu shmangur atyre dhe më pas ne do të kuptojmë së bashku me saktësi se çfarë është restoranti  publik me administratën e drejtpërdrejtë ……………

Kur kërkohet kursi i ushqimit dhe pijeve

Siç kemi thënë më parë se kush vendos të përfshihet në fushën e furnizimit te restoranteve  dhe në një aktivitet që siguron furnizimin e ushimeve  dhe pijeve, do të ketë detyrimin të informohet për kurset e Sabit të organizuara nga rajoni i tij. Por ka disa përjashtime, të cilat lejojnë shmangien e ndjekjes së këtyre kurseve.

Në fakt, në rastin kur personi në fjalë ka punuar  në 5 vitet e fundit, përvoja profesionale në kompani dhe aktivitete që sigurojnë administrimin e ushqimit dhe pijeve, do të përjashtohen nga detyrimi për t’u regjistruar dhe për të ndjekur kursin.

E njëjta vlen edhe nëse keni një diplomë universitare ose një diplomë të shkollës së mesme ose një kurs trevjeçar, të cilat lidhen me aktivitetin në fjalë. Së fundi, ky rregull zbatohet për ata të regjistruarit  në regjistrin e ekspozuesve.

Një gjë e rëndësishme për t’u kujtuar është se ata që kanë detyrimin për të ndjekur një kurs Sab, për t’u kualifikuar për profesionin, do të duhet ta kapërcejnë atë me rezultate pozitive, duke respektuar rregullat e kohës minimale të vijimit në mësime dhe dhënien e provimit përfundimtar.

Ka disa institucione që ofrojnë këto kurse në internet, të cilat siç e dimë kanë përparësinë e lejimit të studentëve që të mos lëvizin fizikisht për të marrë pjesë.

Por duhet të jeni të kujdesshëm për të kontrolluar nëse institucionet që e propozojnë atë, kanë të gjitha çertifikatat dhe kërkesat e nevojshme për të lëshuar certifikatën që studenti ka nevojë për trajnimin e tyre.

Administrimi në publik i ushqimit dhe pijeve:

Lloji i tregtisë që lidhet me shpërndarjen dhe konsumin e produkteve ushqimore në një dhomë ose në hapësira të hapura për publikun është përcaktuar si administrata publike e ushqimit dhe pijeve. Përkufizimi është i njëjtë edhe nëse flasim për makinat shitëse.

Një element përcaktues i konceptit të administrimit është prania brenda ambienteve të punonjësve dhe stafit për t’i shërbyer tryezave.

Në rast se ka mungesë të punonjësve dhe nuk ka as shërbim tavolinë, nuk mund të flasim më për administratën: një shembull në këtë kuptim mund të jetë blerja e diçkaje në një dyqan ose në një supermarket.

Por në këtë listë ne gjithashtu mund të përfshijmë  blerjen në një pasticeri akulloreje  ose në një duqan mishi  ose qebabtore.

Në këto situata mund të flasim për biznesin me pakicë sepse produkti është blerë dhe paguar me para në dorë, pa asnjë shërbim tjetër.

Karakteristikat e ushtrimeve të administratës

Ka shumë karakteristika dhe kërkesa që dallojnë ushtrimet e administratës. Para së gjithash, sa i përket ndarjes së tyre, nuk ka kufizime, megjithëse do të jetë e domosdoshme që të respektohen rregulloret komunale.

Ata duhet gjithashtu të ketë dallim të për të mbajtur dhe për të respektuar Dekretin Ministrortë  dhjetorit 92, që përcakton kriteret  lokale qe përdoren për ushtrime publike për administrimin  e ushqimeve dhe pijeve.

Këto kritere janë të shumëllojshme në varësi të faktit nëse flasim për hapësira të hapura për të gjithë ose thjesht një vend të njerëzve. Ushtrimet e administratës ushqimore të përcaktuara me një tipologji të vetme duhet të ndiqen edhe nga masat e kujdesit sanitar të kujdesshëm, në mënyrë që të mos shkaktohen gjoba.

Këto ushtrime gjithashtu kanë fuqinë dhe aftësinë për të shitur ushqime dhe pije që mund të shiten pa ndonjë autorizim të veçantë. Së fundi, kujtojmë se nuk ka ligje që pengojnë ushtrimin e përbashkët të aktiviteteve të ndryshme prodhuese midis tyre, edhe nëse ato menaxhohen nga pronarë të ndryshëm.

Megjithatë, disa rregulla të industrisë, siç janë dispozitat mbi monitorimin, e bëjnë operacionin absolutisht të pamundur.

Restorantet dhe tavernat me te mira te Lazio-s

Kuzhina romane i eshte permabjtur thjeshtesise se  pregatitjeve te pjatave te fshatit dhe cilesise se larte te produkteve te saj qe na ofron territori.Lindin prej gjithe kesaj, te mishrat e pjekur me arome, pajata,puntarele,pjatat me karcof.Receta te perdorimit te perditshem te trasmetuara nga berzi ne brez.qe ripergatiten sipas tradites popullore.Receta antike por gjithmone,te kohes qe sot rinovohen duke i qedruar identike traditen. Nga pjata ne pjate,nga shija ne shije, kuzhina  Romane  e sotme eshte nie kuzhine e shendetshme , me shije e pasur ne fantazi, qe shpeton artificialiteteve te panevojshme

Roma eshte e mbushur me taverna, me lagjen e saj te bukur tipike sic eshte Trastevere, por dhe ne rrethina si provincat dhe liqenet e Bolsena-s dhe Bracciano-s., te cilet ofrojne ne ate perzjerje midis tradites se vjeter dhe modernizimint qe u prozantohet turisteve.

Taverna Trilussa (Trastevere -Roma)

Tanerna Trilusa , Restorant karakteristik Roman, ne trastevere.Per te thuhet eshte sekreti i trete i Fatima-s eshte receta e ravioli mimoza te saj.Hahen direkt nga tigani.embelsira te shkelqyera.Prenotoni sapo te uleni, sepse mund te perfundojne Prenotim i detyrueshem.Cmimi mesatarisht 50 €..

Antica  Osteria Rugantino  (Travestere- Roma )

Pergatitje te shkelqyera te tradizionales me tipike te bera vertete mire.Karciof ne maj? Jo te stines!Puntarele ?Po njelloj! Tradite pa kompromise , shume e vlersuar me nje ambjent, ne zemer te turizmit te Trastevere. Bravi.

Checho er Carrettiere ( Trastevere -Roma )

FOTO

Ky lokal ripik i Trastevere menjehere godet nga shkeputja qe ka prej  informalitetit te ambjentit , dhe mikertitjes qe te behet .Kuzhina shtepiake, ambjent familjar,kopesht qe te rikthen kujtime, paraqesin nje kuzhine tipike romane pjate paste  alla karbonara, me e mira e ngrene ndonjehere, ashtu si dhe karciof-et alla guida, vere e mire e lokalit, si dhe embelsirat.

Mekat qe sherbimi , pervec zonjes qe mendoj eshte titullari (drejtuesja) e lokalit,stafi i kamarjereve me siguri nuk shkelqenin per sjellje dhe gadishmeri.

Rarort i mire cilesi/cmim

La Scala in Trastevere  (Trastevere- Roma)

Sherbim i kujdesshem, dhe te sjellshem, raporti cilesi/cmim i mire dhe  absolutisht ne mesataren e zones dhe qytetit,e veshtire per tu shpjeguar pse disa restorante perreth jane  perplot,dhe nuk eshte shume i frekuentuar.

Ai Bozzi (Travestere- Roma)

Restorant i pozicionuar nekrah te rrugices travestere, qe me siguri oarkimi nuk eshte pike e forte ,por kush deshiron te shkoje te haje ne keto ane, e di mire qe eshte keshtu,por ne dy hapa pergjate lumit (lungotevere) ndodhen shume parkime

te shkojme tek pika e forte… ushqimi…….

antipasta peshku te shkelqyera

perberje e cilesise se pare.Personel xhentil dhe i disponueshem.

Krahina e Lzios-s nuk eshte vetem Roma,por e gjithe rrethina prej Viterbo ne Gaeta, dhe ka pse.ne e saj.dhe qe ia vlen te vizitohet,pa patur kurajon te qendrohet.E fulura e ngushte Romane (dialekti), qe e ben te hesht te huajin me dy fjale, do tju lere shenje dhe kujtim.

Osteria la Francigena (Bolsena)

Lokali eshte i stilit me te theshte me mure guri,sherbimi eshte i sjellshem dhe te ben te ndihesh  lehtesisht shume mire

Ushqimi nga me te miret,dhe cmimet e pershtatshme.Shume te mira dhe embelsirat.E vetmja mangesi,mungesa e profesionalizmit te kamariereve.

Sapori di Gaeta (Gaeta)

Ofron vetem specialitete te Gaeta.e thne ndryshe e servirur ne gjitha menyrat e mundshme qe mund te konsumohet,ne lokalin e vogel,i pajisur me disa tavolina , ose sherbimi merr me vete,eshte ushqim qe konsumohet brenda 24 oreve ndermjet pergatitjes dhe kosumimit.personalisht i preferoj  te temperatures se ambjentit.Cmimet e duhura.

Da Amina (Civiltavecchia)

Darke e shijshme edhe mikpritje perfekte

Cmund te thuash,duket sikur je ne shtepine tende dhe ke lene te gatujne shefa profesioniste.Yshqim i persosur,perpikmeri e paarritsme,cmimet e duhura,,nuk mund te zgjedhesh me mire,vend ku duhet absolutisht te rikthehesh

Il Caio (Orvieto)

Gjetje e kendshne ne kap kilometra prej Orviet.Pjate e bollshme,dhe cilesore.Kuzhina shume e mire .Personel xhentil dhe i disponueshem

Antica Tavena ( Viterbo)

Resorand i gjetur fale keshillave te miqve, dhe per sa mire ata folen per te.Lokal  si ne shtepi (stil i thjeshte ) , me ushqim shume te mire..Porzionet e pjatave te pare ,si dhe te dytave jane te bollshme,dhe shume te shijshme.Pjatat me permbajtje tartufi, jane me tartuf te grire, te vertete .Shume mundesi zgjedhje mishi.Cmimet ne mesatare,profesinalitet personeli,te sjellshem , qe te bejne te ndihesh si ne shtepi te miqve

Perditesimi i Ristomanager 1.2.1

Sot del versioni i ri i   Ristomanager 1.2.1. Ne kete version kemi shtuar mundesine per pagese (ne kuse te ndryshme kembimi  valutor),multivaluta,,Qe do te thote, te keni mundesine te perdorni kurse te ndryshme pagese ,dhe jo te perdorni vetem Euro-n , qe do te qendroje si pagese e perzgledhur,Tani do te keni mundesine te istaloni software, dhe te shperndani database-in ( te dhena ), qe domethene qe mund te perdorni nje komjuter, pc, si  “server “,per menaxhimin e tavolinave,, dhe nje tjeter pc per menaxhimin e kases se shpejte dhe /ose transportit.Te gjitha keto te dhena do te mund ti pasqyroni ne “opsionet e pergjithsme ” te software-it.

Kemi axhornuar dhe versionin e sitemit apple(OSX)  qe do mund ta shkatkoni me lehtesi nga historiku i Apple.Njehere qe keni sistemuar funksionimin e server-it,ne (OSX), (disa here nuk hapet), dhe te keni vene pershtatshmerine per pagesen (valuten), duke iu dhene mundesi qe te zgjidhni dhe ne Apple ,shperndarjen e database (te te dhenave)Per kete version te ri ,ju duhet te konfiguroni rregjistrimin e software-it tone, duke dokumentuar e.mailin tuaj, dhe te klikoni ne link-un qe do ju dergojme

Per me teper kemi pershtatur software-in me ligliu e bashkimit Europian ne GDPR,keshtu qe do te keni mundesine te cvendoseni nga rregjistrimi,duke klikuar ne linkun e derguar ne poste elktronike.

Pershendetje te perzemerta

Arkosoft

Intervistë në Hotel Ristorante Olimpia me Abbadia San Salvatore

Sot në blogun tonë ne intervistojmë pronarin e Albergo Ristorante Olimpia, Abbadia San Salvatore, në provincën e Sienës.

Le të fillojmë menjëherë me një pyetje shumë të thjeshtë: në restorantin “Albergo Olimpia”, a keni ndonjë pjatë tipike të shtëpisë?
Ndër pjatat e para, ne kemi një supë me kërpudha të shijshme porcini, ndërsa për këta të fundit ne përgatisim një pjekje të madhe me kopër të egër, ose nëse preferoni disa patëllxhane të shkëlqyeshëm në Olimpia. Sa për embelsira  në vend të kësaj, ne kemi   kaçurrel  të  shijshem gati për tu shijuar.

Ne mbetemi në temën e pjatave, dhe ne do të dëshironim t’ju pyesim se cilat janë pjatat më të kërkuara nga klientët tuaj?
Me siguri  supat më të njohura dhe  makaronat në shtëpi.

Një pyetje që e  shqetëson drejtpërsëdrejti Albergo Ristorante Olimpia si një kompani: sa kohë keni qenë të hapur?
Ne kemi qenë në këtë biznes për 75 vjet.

Dhe nëse ndonjë prej përdoruesve tanë dëshiron të të arrijë të shijoni specialitetet tuaja, ku duhet të shkojnë?
Albergo Ristorante Olimpia jonë ndodhet në zonën qendrore të Abbadia San Salvatore në krahinën e Sienës.

Ne gjithashtu pyesnim nëse poashtu keni një shërbim të marrë-larg.
Ne nuk kemi një shërbim të tillë për momentin.

Tani le të vazhdojmë me një pyetje më teknike, në lidhje me mjetet e mundshme të IT-së të përdorura nga Albergo Ristorante Olimpia: a keni një sistem për të njohur stokun e magazinës suaj?
Po, e kemi atë, sepse ne jemi të vetëdijshëm se gjithmonë njohja e stoqeve është një gjë themelore për çdo aktivitet në sektorin tonë.

Sa për konsumatorët, a keni zakone?
Në të vërtetë po: është gjithmonë një kënaqësi për të parë që një klient i bashkëngjitetrestorantit  tonë.

Duke u kthyer për të folur rreth shkencës kompjuterike, si i merrni porosite  në sallë? A përdorni tableta apo smartphones?
Ne në Olimpin Alberg0 Ristorante jemi  të lidhur me traditën, kështu që ne preferojmë mënyrën e vjetër me kamarierin.

Per sa i përket shërbimeve të klientit, a bëni dërgesa në shtëpi?
Jo, ne preferojmë kontakt të drejtpërdrejtë me klientët tanë.

Ju falënderojmë Albergo Ristorante Olimpia për gatishmërinë dhe durimin tuaj për t’iu përgjigjur pyetjeve tona dhe ju ftojmë të vazhdoni të ndiqni intervistat tona për aktivitetet e ndryshme të restoranteve.